Podklady pro řešení stížností bude pro Radu ČT připravovat Igor Němec

Igor Němec má televizní radě pomáhat tři měsíce na dohodu nejvýš za 10.000 Kč měsíčně.

Igor Němec na snímku z roku 2002. Foto: Profimedia.cz

Igor Němec na snímku z roku 2002. Foto: Profimedia.cz

Rada České televize si na České televizi vymohla pomocníka pro řešení diváckých stížností. Bude jím Igor Němec, který byl v 90. letech poslancem ODS, v další dekádě pak primátorem Prahy a v letech 2005 až 2015 předsedou českého Úřadu pro ochranu osobních údajů. Pro radu, která na televizi dohlíží, má připravovat podklady pro řešení zmíněných stížností, na část z nich totiž rada nestíhá včas odpovídat. ČT má kvůli tomu s Němcem uzavřít dohodu o provedení práce na tři měsíce, přičemž Němcova odměna nemá přesáhnout 10.000 Kč za měsíc.

České televizi to uložila Rada České televize na svém dnešním zasedání. Pro příslušné usnesení hlasovalo sedm radních, radní Martin Doktor se zdržel, René Kühn byl proti.

„Věříme, že tím dojde ke zprofesionalizování a že tím agenda bude řešena pružněji, než je tomu teď,“ prohlásil před hlasováním předseda Rady ČT Pavel Matocha. „Zdůrazňuji, že se jedná o striktně administrativní pomoc bez jakýchkoli pravomocí Igora Němce vůči České televizi nebo vůči radě. Návrhy odpovědí samozřejmě bude nadále schvalovat rada, hlasovat o tom tak, jako to bylo vždycky. Rada za to nese odpovědnost.“ Podle Matochy bude dál fungovat pracovní skupina rady, na níž jsou divácké stížnosti a podněty probírány, otevřená všem radním.

„Trafika pro dlouholetého přítele“

Právě na tom, aby v usnesení bylo výslovně uvedeno, že Němec vůči ČT nebude mít žádné pravomoce ani kompetence, trval generální ředitel České televize Petr Dvořák. Ten se proti Němcovu angažmá vymezil už při projednávání věci na minulém zasedání rady. „Nepřipadá mi to jako šťastný nápad, ale s panem Němcem se osobně potkám, abych pochopil, jaká může být přidaná hodnota pro Českou televizi,“ reagoval na Matochův návrh. „S panem Němcem jsem se potkal, s veškerým respektem k jeho profesnímu životu bývalého politika a bývalého předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů jsem přesvědčen, že nám žádnou přidanou hodnotu nepřinese, protože tak, jak mi potvrdil, s Českou televizí ani s médii obecně žádnou zkušenost nemá.“

Posilování sekretariátu rady je podle Dvořáka nadbytečné, neboť se sekretariát posiloval už dřív v letošním roce. Podotkl také, že nejprve by bylo záhodno prozkoumat, zda je aktuální systém vyřizování stížností a podnětů Radou ČT funkční. „Připadá mi to trochu nefér i vůči interním zaměstnancům České televize, kteří se teď setkávají se setkávají s konzultanty poradenské firmy Grant Thornton, aby hledali maximální možnosti úspor a efektivity České televize, ve stejné době, kdy máme v celé České televizi stop stav kompletně na nové nábory,“ argumentoval šéf ČT.

„Pokud cílem je vytvořit trafiku pro vašeho dlouholetého přítele, chápu, že vám moje argumenty nezní dobře, ale myslím si, že není správné přijímat člověka navíc,“ vzkázal minule ředitel Dvořák předsedovi rady Matochovi.

Matocha dnes řekl, že televizní rada momentálně šetří zhruba 300.000 Kč měsíčně tím, že není úplná - místo 15 členů předepsaných zákonem v ní zasedá jen devět lidí - a Němcova odměna bude činit „nepatrný zlomek“ takto ušetřených peněz. Proti tomu se vymezil radní Kühn, který spolupráci s Němcem nepodpořil: „Rada v příštím roce bude pracovat s historicky nejvyšším rozpočtem, byť je nás devět a scházíme se jen jednou za měsíc.“

Sdílejte