V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Podle letáků nakupuje jen třetina lidí, pětina je do schránek nechce

Papírové letáky čte 61 % domácnosti, při nakupování se jimi však řídí jen 30 % spotřebitelů. Elektronické letáky proti tomu čte 15 % domácností, nakupuje podle nich 10 %. V hypermarketech nakupuje rychloobrátkové zboží přednostně 46 % lidí, v diskontech utrácí 27 % domácností a supermarketům dává při nákupu potravin a dalšího zboží rychlé spotřeby přednost 17 % spotřebitelů. Údaje pocházejí ze každoroční studie Shopping Monitor 2018 agentury GfK.  

Úroveň distribuce letáků maloobchodních řetězců meziročně klesá, nyní letáky dostává 72 % domácností. Přitom 20 % spotřebitelů letáky vůbec nedostává, protože má na schránce žádost o nevhazování letáků. Dalších 7 % ve studii tvrdí, že k nim letáky nezanáší.

Polepšily si diskonty

Hypermarkety jako Albert, Globus, Kaufland a Tesco si po postupném nárůstu v posledních třech letech mírně pohoršily - jako hlavní nákupní místo potravin a dalšího rychloobrátkového zboží je letos uvádí 46 % spotřebitelů. Diskonty - například Lidl a Penny Market - si celkově polepšily o čtyři procentní body na rekordních 27 %. Obliba supermarketů, jako jsou Albert, Billa nebo Tesco, vzrostla o jeden procentní bod, preferuje je 17 % domácností. Menší prodejny typu Coop, Hruška či Flosman/Flop si už třetím rokem udržují stejnou 10% hladinu preferencí.

„Trvanlivé kategorie české domácnosti nakupují především v hypermarketech a diskontech. Distribuce čerstvých potravin je charakteristická relativně vysokými preferencemi pro menší (specializovanou) prodejnu. U drogistických kategorií (kosmetika, osobní hygiena, prací a úklidové prostředky) jsou viditelné výrazné preference pro specializované drogistické formáty, zvláště pak u kosmetiky,“ uvedl Pavel Cabal, senior project manager z GfK.