V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Pokuty za Prostenal či Kajínka platí, Nova u soudu neuspěla

Z prohraných pří musí televize zaplatit celkem 850.000 Kč.

  • ČTK
  • 21. 10. 2014 10:50

Nejvyšší správní soud zamítl čtyři kasační stížnosti společnosti CET 21, která drží licence skupiny Nova, proti pokutám za různá porušení mediálního zákona. Sankce v celkové výši 850.000 Kč vyměřila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání například za násilí na obrazovce nebo přehnaný product placement. Nyní jsou pokuty definitivní. ČTK to dnes zjistila z úřední desky.

  • Radní Nově uložili pokutu 250.000 Kč za nepatřičné zdůrazňování přípravku Prostenal v seriálu Ordinace v růžové zahradě. „To je pro bráchu, aby nemusel běhat na záchod, až tady bude. To víte, my jsme chlapi ve věku, že se o sebe musíme postarat,“ zaznělo z úst jedné z postav, zatímco se v záběru opakovaně objevila krabička i se svítilnou, která se tehdy prodávala společně s Prostenalem.
  • Stejně vysoká pokuta padla za zařazení filmu Kajínek v hlavním vysílacím čase. Radním vadily scény mučení, znásilnění a střelby do lidí.
  • Dalších 150.000 Kč musela Nova zaplatit za podvečerní zařazení seriálu Kriminálka Miami se záběry kruté odplaty za šikanu. V epizodě například kriminalisté zkoumali mrtvolu naraženou na kůl.
  • Pokutu 200.000 Kč uložila rada za nevyváženou reportáž v Televizních novinách v srpnu 2012. Reportáž nazvaná Příručka poradí, co do kostela prý mohla u publika vyvolat dojem, že pravidla odívání v chrámu jsou nesmyslně omezující až extremistická.

Všechny žaloby proti pokutám zamítl Městský soud v Praze, poté následovaly kasační stížnosti. Nejvyšší správní soud je zamítl v pondělí bez veřejného jednání, podrobné odůvodnění zatím nezveřejnil.

V jednom starším sporu navíc Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a nařídil Městskému soudu v Praze, aby znovu projednal pokutu 50.000 Kč za nedostatečně označenou reklamu na Dermacol. Původně ji soud z podnětu Novy zrušil.