Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Policie navrhla obžalovat novináře Doležala a Plesla z šíření toxikomanie

  • ČTK
  • 28. 09. 2013 20:23
Inkriminovaný článek v Reflexu. Repro: Reflex via blesk.cz

Inkriminovaný článek v Reflexu. Repro: Reflex via blesk.cz

Pražská policie navrhla obžalovat redaktora týdeníku Reflex Jiřího X. Doležala a bývalého zástupce šéfredaktora časopisu Jaroslava Plesla z šíření toxikomanie. ČTK to v pátek řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že policisté obžalobu odeslali státnímu zastupitelství minulý týden. Na posun v případu upozornila Česká televize.

Oba muže policie obvinila letos v srpnu kvůli článku, jehož součástí byla rozostřená fotografie, k jejímuž zaostření mělo čtenářům pomoci vykouření marihuany. Součástí daného vydání týdeníku navíc byly cigaretové papírky pro výrobu marihuanové cigarety, přičemž nápis na titulní straně avizoval, že tyto předměty mají posloužit právě k její výrobě.

Policisté si nechali vypracovat znalecký posudek u odborníků v oboru školství a kultury a v odvětví výtvarného umění, reklamy a marketingové komunikace. Oslovení experti posuzované jednání označili za šíření toxikomanie.

Doležal byl obviněn jako autor článku, Plesl pak jako odpovědná osoba, která v době schvalování daného vydání zastupovala nepřítomného šéfredaktora (Plesl v současné době působí jako zástupce šéfredaktora časopisu Týden). V případě prokázání viny hrozí oběma až pět let vězení či pokuta.

Týdeník Reflex v srpnu reagoval prohlášením, že Doležal byl obviněn za anekdotu. „K vznesení obvinění proti JXD stačil policii vtip z osmi slov, který se objevil na úvodní stránce k jeho článku 15 gramů trávy (vydání 12/2013), mapující již tradičně uplynulou konopnou sezonu,“ uvedl tehdy Reflex na svém webu.