Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Pololetní tržby Novy narostly o 31 %

Donedávna dlouhodobě nejvýnosnější česká pobočka CME v tržbách stále zaostává za rumunskou. V provozním zisku už ji zas předstihla.

Generální ředitel Mainusch. Foto: Martina Votrubová

Ozdravnou kúru Novy řídí od loňska generální ředitel Christoph Mainusch. Foto: Martina Votrubová

Hospodaření televize Novy po historicky nejhorším loňském roce ozdravuje. Pololetní tržby českých operací CME, majitele Novy a televizí v dalších pěti středo- a východoevropských zemích, narostly ve srovnání s loňskem o 31 %, na 98,3 milionů dolarů (zhruba 2 miliardy Kč) ze 73,8 milionů dolarů. V tržbách tak česká pobočka stále zaostává za rumunskou, z dlouhodobě první pozice se propadla právě loni, vinou nové drastické obchodní politiky předchozího vedení.

Naopak zpátky na první místo mezi zeměmi, kde CME operuje, se vrátila v provozním zisku OIBDA. Ten česká Nova vykázala za pololetí ve výši 23,4 milionu dolarů (zhruba 480 milionů Kč), oproti ztrátě téměř 6 milionů dolarů v tomtéž období loňska. Ukazují to dnes zveřejněné výsledky CME.

V druhém čtvrtletí se tržby Novy meziročně zvýšily dokonce o 39 % a provozní zisk narostl o 2119 %, respektive dvaadvacetkrát.

Pololetní výsledky jednotlivých zemí, v nichž je CME činná. Kliknutím zvětšíte

Pololetní výsledky jednotlivých zemí, v nichž je CME činná. Kliknutím zvětšíte

„Snížili jsme programové náklady a zároveň jsme si udrželi vedoucí pozici ve sledovanosti navzdory vysílání fotbalového mistrovství světa. To jen potvrzuje kvalitu našeho programu,“ prohlásil k situaci na tuzemském televizním trhu Christoph Mainusch, jeden ze dvou generálních ředitelů Novy, který od loňska řídí ozdravování firmy. Pololetní náklady CME na program mírně klesly ze 186 milionů dolarů na 183 milionů.

Na pondělní tiskové konferenci k podzimnímu programu Mainusch prakticky místo novinek (kromě dalších řad už známých seriálů chystá televize nově jen recyklát levných receptů z Televizních novin a dva díly hudební show napůl se slovenskou sestrou Markízou) prezentoval náskok ve sledovanosti před Primou, největší tuzemskou konkurenci Novy.

Pololetní tržby celé CME vzrostly meziročně o 16 % na 356 milionů dolarů (téměř 7,3 miliardy Kč) a podnik se dostal do provozního zisku. Po zdanění je však stále ve ztrátě, byť ta se snížila o 33 % na 101 milionů dolarů (přes 2 miliardy Kč).

Pololetní výsledky CME. Kliknutím zvětšíte

Pololetní výsledky CME. Kliknutím zvětšíte

Čtvrtletní výsledky CME. Kliknutím zvětšíte

Čtvrtletní výsledky CME. Kliknutím zvětšíte