Polský moderátor čelí hejtům svým „rypákem“

Jaroslaw Kužniar využil nenávistné komentáře z webu v osobitém spotu.

  • ČTK
  • 30. 11. 2015 05:55
Rypák ve spotu polského moderátora

Rypák ve spotu polského moderátora

Polský moderátor, který na internetu bývá častým terčem nadávek a urážek, se rozhodl bojovat s nenávistí nastavením vlastní tváře. „Rozhodl jsem se použít svůj ‚rypák‘, abych ukázal, že urážky na internetu zůstávají, nemizí,“ vysvětlil Jaroslaw Kužniar ve své show v televizi TVN, proč se rozhodl pro natočení klipu, ilustrujícího proměnami vlastní tváře směs internetových nadávek, od „když vidím tvůj rypák, ruka se mi svírá v pěst“, přes „ať si tě Arab splete s kozou“ až po „děvku“.

„Chceme upozornit, že není existence offline a online. Napadáme-li a urážíme-li někoho na síti, pak ke způsobení křivdy nevede dlouhá cesta. Případů je čím dál víc,“ konstatovala koordinátorka kampaně StopHejt proti šíření nenávisti Joanna Grabarczyková. Problém se podle ní zdaleka netýká jen známých osob, protože nenávist může vyvolat cokoli: vzhled, věk, původ, pohlaví.

Ohlasy na „Kužniarův rypák“ na internetu sahají od nadšení z moderátorovy odvahy a nekonvenčnosti přes znechucení nad údajným pokrytectvím a „hraním si na oběť“ až po čirý vztek, že z „celé té pseudoreklamy čiší nenávist k těm hnusným pravicovým, fašizujícím, nevychovaným hulvátům, zatímco proevropští, levicoví sympatizanti gayů a leseb, ochotní přijímat muslimy, jsou jediné oběti vší nenávisti na internetu“.