„Pomůže někdo jiný je pravdivý a silný insight“

U reklamních katů se tentokrát nad 50 % dostaly dvě kampaně. Vítězí práce Comtech_Can pro Český červený kříž, následována kampaní pro krmivo Brit od Hausgemachtu.

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 11. týden 2019

  1. Comtech_Can: Někdo jiný (65 %)
    značka, klient: Český červený kříž
  2. Hausgemacht: Skutečný kulinářský zážitek pro psy (50 %)
    značka: Brit, klient: Vafo Praha
  3. Aetna: Nové sekačky. Už brzo  (43 %)
    značka, klient: Stihl
  4. Krutart: Objevíme v tobě, co ani nevíš, že v sobě máš (38 %)
    značka, klient: Univerzita obrany
  5. Amden: Rock for People slaví 25 let (36 %)
  6. značka, klient: Rock for People

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Někdo jiný nepomůže (65 %)

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

Při příležitosti 100. výročí vzniku Českého, respektive Československého červeného kříže vznikla kampaň, která komunikuje jeho nejdůležitější poslání – pomáhat ostatním. Odstartovala minutovým klipem v kinosálech pražské Lucerny a na Facebooku a pokračovat bude dvacetivteřinovými spoty v České televizi a televizi Prima. Postupně bude doplněna dalšími formáty tiskovou inzercí, plakáty a displejovými formáty na internetu. Zároveň se plní microsite kampaně 100letcck.cz. V průběhu roku se rozběhne také ambasadorský program na sociálních sítích a s ním spojené eventy v místech pomoci Českého červeného kříže. Kampaň vytvořila agentura Comtech_Can.

Míla KneprVzít Hervasovy fotky a překlopit je do inzerátu s opravdovým insightem je fajn. Nepřiznat inspiraci je smutné. A snažit se ukoptit z printu televizní spot, to je destilované zoufalství. (Tomu printu bych dal i 70.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Reakce Comtechu na hodnocení Míly Knepra

Scénář videa ke 100 letům Českého červeného kříže pro kina a televizi vznikal v druhé polovině minulého roku. Tehdy jsme s kolegy vymysleli vizuální pojetí pro postavu Někoho jiného – prázdnou kapucu. Ta byla původně ústředním motivem i pro tiskovou exekuci, ale pak jsme dramatizaci posunuli k prázdným teniskám se stínem na deštivé silnici – viz první z printových variant. Teprve později jsme objevili fotografie PoL Ubeda Hervase a poslali mu náš spot a skicy inzerátů s dotazem ke spolupráci. PoLovi se kampaň líbila a souhlasil s tím, že nám za drobný obnos poskytne své dvě fotky - tutotuto. A tak se stalo. PoL Ubedovo jméno je samozřejmě uvedeno i v kreditech naší přihlášky pro Art Director Club Awards / Louskáček.

Petr Vlasák, Roman Číhalík (Comtech_Can)

Ať to zkritizuje někdo jiný. Já bych to jen chválil.
Michal Šoller (Cognito)

‚Pomůže někdo jiný‘ nebo variance ‚někdo to přece udělá‘ je silný a pravdivý insight. Z toho čiší depka a morální kázání. Mám trochu pocit, že my Češi ty kázání moc rádi nemáme. Ale jinak ukázat Červený kříž a jeho poslání to dodalo, silné emoce to vyvolalo.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Jak jde o dobrou věc, tak se najednou ty insighty dobře přeložené do copy hledají jedna báseň. To prodávat oplatky, nebo pojištění...
Pavel Jechort

Hrozně hezký! Krásný nápad, perfektně napsaný a výborně natočený – bravo! Posílám 100 %, a tím zároveň kolegům katům připomínám, že maximum je 100 %, a ne 50 %, jak je tady zvykem. Pojďme tu procentuální stupnici používat v plném rozsahu, tedy od 0 do 100. Ok?
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Ale jo. Jenže pointa vám dojde po deseti sekundách, ale než se k ní doškobrtáme, už je ze mě někdo jinej...
Vilém Rubeš

2. Brit nabízí kulinářský zážitek (50 %)

Vafo Praha, český výrobce prémiových krmiv Brit, zahajuje kampaň na podporu produktové řady Brit Fresh. Spot běží v České televizi a na Primě 1. do 31. března. K vidění bude také na YouTube (ve formě třicetivteřinového prerollu a šestivteřinového bumperu) a na Facebooku na stránce značky Brit (tam rozšířená verze spotu o stopáži 54 vteřin). Cílem je ukázat zákazníkům, že nová řada krmiv Brit Fresh je skutečný kulinářský zážitek pro psy. Produkce spotu se ujala Boogie Films, která na přípravě strávila čtyři týdny. O kreativní zpracování se postarala agentura Hausgemacht.

Míla KneprIdeji, že psi pro tohle žrádlo zapomenou na dobré vychování, tu beru. Jen si nejsem jist cílovkou. Zodpovědný majitel psa mu přece nedává od stolu. Já do pejskařů nevidím, ale mne nadsázka, jak člověk u jednoho stolu hoduje se psem, popouzí.
Míla Knepr (Silver Pack)

Líbí se mi nápad i zpracování. Mazlíčci jsou vždycky k sežrání.
Michal Šoller (Cognito)

To mě dost baví, je to jiné, překvapivé, osvěžující a pořád o psech, kteří se stanou ve finále zase psy. I ten insight myslím na určitou skupinu pejskařů může fungovat.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Je to fajn, než se to v závěru pokazí. Tu dada linku chtělo udržet až do konce, včetně hudby.
Pavel Jechort

Já vím, že se tahle reklama bude veřejnosti líbit, protože má hezký nápad a opravdu krásnou kameru, ale když to začnete pitvat, tak přijdete na řadu nesrovnalostí. Proč úvodní intrografika není udělaná speciálně pro luxusní segment a vypadá jako jakýkoliv jiný retail? Proč je první akord hudby dramatický, když má navodit atmosféru luxusní restaurace? Ale to jsou maličkosti proti tomu, že tvůrci opustili svůj vlastní dobrý nápad. Brit Fresh je z čerstvých surovin a tento fakt je dramatizován tím, že je to jako kdyby si pes mohl dojít na čerstvé jídlo do restaurace – tečka. Na základě této myšlenky jde vystavět brilatní spot. Mám pocit, že týmu to asi v jeden moment přišlo málo, a tak přidali další benefit? Side effect?, které jejich jídlo má – že pes zapomene na své (aristokratické) vychování. Nevím, jestli jsem to dostatečně vysvětlil, ale jsou to smíchané dva nápady. Jeden se jmenuje Brit Fresh – čerstvé jídlo jako v restauraci, zatímco druhý se jmenuje: Brit Fresh – tak čerstvý, že ve vašem psovi probudí psí instinkty. Další problém je režie. Já vím, že to vypadá dobře, protože pes za stolem v luxusní restauraci je prostě vizuálně pěkný – ale ono to mohlo být epicky krásný, kdyby se našla správná vizuální stylizace a žánr. Chlapi, z toho mohl být Cannes Lion!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Božínku, pejsci u stolu a jeden s bryndáčkem! A prej je v tom i maso.
Vilém Rubeš

3. Stihl komunikuje v novém (43 %) 

Strategicko-kreativní agentura Aetna spouští novou komunikační kampaň pro značku lesní a zahradní techniky Stihl, zaměřenou zejména na prodej nových zahradních sekaček. Stihl, známý především oranžovošedými motorovými pilami, nabízel zahradní techniku až do loňska pod dceřinou značkou Viking, letos je v oranžové prodává už jako Stihl. Aetna proto pro letošek připravila velké změny v celkové komunikaci značky. Přichází s novým komunikačním příběhem, občerstvuje tištěné i online materiály, zásadně proměnila mediální strategii. A v jarní části kampaně se zaměřuje zejména na nové modely akumulátorových sekaček.

Míla KneprZnačku Stihl mám rád. Tahle reklama - klišé v kategorii, no budiž. Ale prohlášení ‚precizovat dlouhodobý příběh značky‘, to je nářez.
Míla Knepr (Silver Pack)

Vypadá to zajímavě, ale ukažte víc...
Michal Šoller (Cognito)

Krásně natočené, ještě lépe zahrané, ale kladu si otázku, kolik je v tomto státě fanatiků, kteří se nemohou dočkat sekačky ve stodole.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Na první pohled jo, na druhý vlastně ne. Sekání je radost, radost je sekání? Podle mě to takhle melodramaticky nefunguje a většina sekačů má z jara spíše kopřivku. No a co pak s tím?
Pavel Jechort

Libí. Jen to mohla být patnáctka, řekla by to samé s rychlejším spádem a mediálně by byla levnější.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Těšíme se na jaro, upotřebíme sekačku... Tak to je ta odvaha? Škoda, že si nevzpomínám na předešlé kampaně. Ty neodvážné.
Vilém Rubeš

4. Univerzita obrany láká uchazeče (38 %)

Brněnská Univerzita obrany, jediná vojenská vysoká škola v Česku, spustila kampaň s cílem zvýšit počet uchazečů o studium. Kreativa pochází od agentury Krutart. Ta vytvořila animovaný spot ve verzích 60 vteřin pro YouTube, Facebook a web a 30 vteřin pro Instagram. Hlavní postavou spotu je středoškolský student Tom, který se na konci klipu změní ve vojenského studenta Univerzity obrany v uniformě.

Míla KneprAnimace kreativitu nedělá. Sborový voiceover taky ne. Třeba by Univerzita obrany mohla přeskočit fázi reklamních řemdichů a zkusit to v 21. století.
Míla Knepr (Silver Pack)

No, jiný vizuální styl to má, ale na koho cílí?! Na ty, kteří neví kam po střední? A pak jim nabídne fakultu vojenského leadershipu? Hned se cítím jistěji, že nám s tímto vyroste příští generace armády, a já budu moc klidně spát.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Jako by někdo předstíral, že armáda není armáda. I to ‚sloužit své vlasti‘ je jako poslední. Přitom, herdek, to je přece na armádě v tomhle státě cool, nebojte se do toho jít prsama a křičet urááá. Cartoony ať si kreslí Karlovka.
Pavel Jechort

Kreativní ředitel, copywriter, režisér: Vojtěch Dudek. Šikovný kluk, muž, nevím neznám, ale přesně těmhle renesančním bytostem patří budoucnost a na tomhle spotu je to vidět – celá věc má jeden jasný názor.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Je to župy žup animovaný, ale třeskutý slovník náborových inzerátů zůstal beze změny. A - za to tvůrci nemůžou - fakulta vojenského leadershipu nemálo zawotefakovala!
Vilém Rubeš

5. Rock for People slaví 25 let (36 %)

Hudební festival Rock for People si letos, kdy proběhne od 4. do 6. července na letišti v Hradci Králové, připomene 25 let od svého vzniku. Při té příležitosti si nechal udělat novou grafiku, která ho bude provázet dalších pět let. Vytvořila ji pražská kreativní a marketingová agentura Amden. Pořádající firma Ameba Production návrh Amdenu vybrala v tendru, neboť podle ní nejlíp splňoval zadání pracovat s emocemi, energií a atmosférou akce.

Míla KneprViděné, slyšené. A zvlášť claim ‚probuď to v sobě‘, ten v sobě nese neobyčejný punc kretivního jiskření. A jeden by řekl, že nemůže být nic krásnějšího a inspirativnějšího, než dělat kampaň pro dobrej rockovej festival.
Míla Knepr (Silver Pack)

Nápad beru, ale zpracování ne. Třeba ten sketch hlav mi nepasuje ke zbylé grafice... Škoda, mohla to být pecka.
Michal Šoller (Cognito)

Jiný a chytlavý vizuální styl, Instagram = můžeš řádit, řvát a výt, taky dobrý. To video už se tolik nepovedlo.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Tak tohle jooo, za tím bych se ohlédnul třeba i v Římě, nebo Londýně. Pak že to nejde.
Pavel Jechort

Moc se mi líbí postery a grafika, bohužel video už tak dobře nefunguje – je to reklama na fesťák a jediná hudba, která tam zazní, je kytarový rif z nějaké audiobanky…
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

‚Probuď v sobě kleslené žvižátko, čo tak šrandovně kšičí!‘ Rockový festival bez zubních protéz. Chápu to správně?
Vilém Rubeš

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte