Poodhalujeme tajemství instagramové krásy a životního štěstí

Dostat se až na dno stojí za to. Jinak totiž krásu přírody ani vlastní duše nelze pochopit.

Poodhalujeme tajemství životního štěstí

Poodhalujeme tajemství životního štěstí

Tipy na čtení dnes opět doprovází další, neotřelé formáty. Zveme na přednášky o klimatu i možnost nahlédnout do hlubin oceánu. Ať se vám příjemně potápí!

Divný web

The Deep Sea (Neal Agarwal)

Jednoduchý, ale o to krásnější nápad. Proskrolujte se až do nejhlubšího bodu na planetě. Cestou potkáte všemožná zvířata, dozvíte se pár faktů a nakonec se dojmete u vítězství ducha nad hmotou. Víc nechci. Neal Agarval má víc projektů, ve kterých ukázkově pracuje s možnostmi webu. Všechny jsou tady. Doporučuju třeba ten, kde ukazuje měřítka vesmíru. Taky mě přivedl k tomu, abych sám sobě poslal email, který dojde za pět let. Divná zkušenost.

Cameron’s World (Cameron Askin)

Muzejní koláž devadesátkových webů z hostingu GeoCities. Ta estetiky, ta témata. To obchoďák Facebook nemůže nabídnout. Záslužná práce. Na web nás upozornil Ondřej Trhoň, známá Otevřená hlava, díky za to. Sám napsal o vzpomínání na virtuální věty polemický článek na ArtZónu, na A2larm zase o hře Hypnospace Outlaw, která je na nostalgii po divném webu postavená.

Text

Podcast Moje terapie: hovory o bolestech duše mají své vlastní bolístky, ale smysl nepostrádají (Josef Chuchma, ArtZóna)

Na Wavu doběhla podcastová série Moje terapie. V Příloze jsme ji doporučovali, proto je čas na hodnocení od Josefa Chuchmy. Je pozitivnější, než když psal ještě do Orientace o podcastu Zhasni! téhož rádia.

In this is all (Jim Holt, Lapham’s Quarterly)

Jak se cítit šťastný? To je jednoduché: příběh, který sami sobě vyprávíte o vlastním životě, musí stát za to. Chybět nesmí konflikt a překonání nesnází. Ale jak dál – máme usilovat o originalitu, nebo objektivní dobro? A není chronologický narativ vlastně fikcí? Přístupně psát o těch nejzávažnějších tématech naší existence – to umí Jim Holt jako málokdo!

4chan’s ‘Doomer’ Memes Are a Strange Frontier in Online Extremism (Miles Klee, MEL Magazine)

Že existují boomers, to už na internetu ví každý. O „doomers“, „zoomers“ nebo „gloomers“ se mluví méně. Jejich tvůrci jsou přitom meme-předvojem, jejichž nejvirálnější kousky vídáme později i my laici, normies. Vedle vysvětlení pojmů se autor vypořádává i s „ironickým rasismem“, který není tak ironický, jak víme z případu střelce z mešity na Novém Zélandu a jeho manifestu.

The Age of Instagram Face (Jia Tolentino, The New Yorker)

„Ultimátní cíl je vždycky Kim.“ Článek o ideálech krásy, které tolik proměnil Instagram, filtry, aplikace FaceTune a dostupný botox. Jia Tolentino téma, která je v něčem „všem jasné“, zpracovala přehledně, informativně a velmi lidsky. Ostatně už nějakou dobu je považována za jednu z nejtalentovanějších esejistek mladé generace. Myslí si to třeba i slovutná spisovatelka Zadie Smith.

Kurzy

Rozvoj lidské společnosti ve století klimatické změny (Masarykova demokratická aliance)

Málokomu se chce vracet do školních lavic. Nový kurz Masarykovy demokratické aliance ale vábí právě k tomu. Jednou týdně chodit do pražské kanceláře OSN na přednášky a hlubší debaty o změně klimatu – to je férová nabídka.

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George