„Poprvé dávám stovku.“ Člověk v tísni oslnil

Tajemné vzkazy na cedulích bez brandu, podle katů geniální. Člověk v tísni tento týden vítězí. Zaujaly také vánoční Vodafone a Ondřej Sokol i Kostelecké uzeniny slavící stovku.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 47. týden 2017

 1. Bistro: Češi, děkujem (68 %)
  značka, klient: Človek v tísni
 2. McCann Prague: Milujte se a spojte se / Ondřej Sokol, Jiří Vyorálek (42 %)
  značka: klient: Vodafone
 3. Yinachi: Poctivých sto let řeznického řemesla (42 %)
  značka, klient: Kostelecké uzeniny
 4. Linka bezpečí: Postav se s námi proti šikaně/Filip Tomsa, Sebastian (32 %)
  značka, klient: Linka bezpečí
 5. LineArt Group: Podívej se lišce do očí - jeden pohled nestačí (24 %)
  značka: Black Fox, klient: Stock Plzeň - Božkov

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Děkovné billboardy z ciziny (68 %)

V Praze, v Brně a v Ostravě se na začátku listopadu objevily billboardy s ručně psanými nápisy v cizích jazycích. Byly bez brandingu i webové adresy, napsané mimo jiné v arabštině, ukrajinštině a barmštině. Nápisy, ihned vyvolaly diskuse, v překladu znamenají: „Češi, děkujem“. Kampaň se poměrně rychle dostala do médií, odhalení nápisů tak mohlo být zprostředkováno právě jimi. Na sociálních sítích se začali lidé diskutovat, co kampaň znamená, otázka zněla, kdo a za co děkuje.

Děkovné vzkazy psali ručně lidé ze zemí, kde působí společnost Člověk v tísni. Konkrétně se jednalo o vzkaz od holčičky Amal ze Sýrie, učitele Mohamada z Afghánistánu, pana Rudolfa z východní Ukrajiny a dobrovolníka Thet Mawa z Barmy. Na webu jsou nyní krom poděkování ze Sýrie, Afghánistánu, Barmy a Ukrajiny i další z Gruzie, Kambodži a Etiopie. Češi v současnosti díky organizaci Člověk v tísni pomáhají ve 30 státech světa.

Kampaň podpořili influenceři a osobnosti, jako Tomáš Třeštík, Dan Přibáň, Ladislav Zibura, Filip Horký, Do Thu Trang, Daniela Šinkorová, Jana Plodková, Jan Cina nebo Adam Mišík. Odkaz web kampaně sdílel na twitteru také předseda vlády Bohuslav Sobotka. Pod kampaní je podepsaná agentura Bistro, partneři kampaně pracovali bez nároku na honorář. Bigboardy byly poskytnuty zdarma. Nejnižší nutné náklady šly z projektu Media4Development, jehož cílem je šíření informací o rozvojové a humanitární pomoci.

Jasně, hezký. Ale já se bojim, že strejda z Horní Dolní, kterej pojede jednou okolo, si odnese tak maximálně to, že měl ten Tomio pravdu, protože už se tady i billboardy píšou v arabštině. Přesto určitě nejzajímavější věc týdne
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Pokud si lidi zvládnou v hlavě spojit všechny fáze kampaně, pak je to dobrý. Bojim se ale, že (Pitomiova) většina udrží jen tu první část a bude si myslet, že si tady nějaký šupáci posílaj vzkazy přes billboardy. Mě to každopádně zaujalo, což se tak často nestává.
Adam Roučka

Jednoznačný vítěz, kampaň, která má jednoduchý vzkaz a budí hodně emocí. Super práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle je tak jednoduše geniální, že to nejde ničim překonat. Já se snažím napsat něco chytrýho ale proti týhle kampani to vždycky bude znít naprosto zoufale pisklavým hlasem človíčka, který ve skutečnosti nemá co říct. Poprvé ve své historii dávám 100 procent. Je mi až trapný říkat, kdo je vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Super nápad, super twist. Dúfam, že sa vysvetľujúci dovetok dostal ku všetkým, ktorí v prvej fáze hejtovali či zažívali strach.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Mluví se o tom. Diskutuje se o tom. Je to jednoduchý a skvěle funkční. A mezi náma, lidi, kterým vadí arabština na billboardu, stejně těm ‚čmoudům‘ rozvojovou pomoc přát nikdy nebudou.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

2. Spojujme se a volejme si (42 %)

Vodafone spustil 15. listopadu novou celostátní kampaň Milujte se a spojte se, ve které oznámil vánoční nabídku pro své zákazníky. Tou je služba Social Pass jako dárek až do konce ledna. Dále začíná nabízet Video Pass a Music Pass, které rozšířují nabídku datování bez počítání. Kampaň se věnuje rodinnému tématu Vánoc, kdy si lidé chtějí užít pohodové chvíle se svými blízkými, odpustit si i staré křivdy a potkat se se ztracenými přáteli nebo příbuznými. Do rodiny, která v kampaních Vodafonu už třetím rokem figuruje, přichází bratr tatínka, strýc Karel, který byl kdysi nápadníkem maminky. Po zápletce při usmiřování se s tatínkem je přijat ke svátečnímu stolu. 

Příběh rodiny ztvárnili Jiří Vyorálek, Lucie Žáčková, Štěpán Mikoláš a Agáta Zimová, novým hrdinou v roli strýce Karla je Ondřej Sokol. Televizní spot režíroval Vojtěch Kotek. Kampaň z dílny strategické kreativní agentury McCann Prague se objeví ode dneška prostřednictvím mediální agentury MEC Czech v televizi, v online médiích, tisku a na venkovních plochách. Hudbu vytvořil speciálně pro kampaň Viliam Béreš, Steve WalshBrad Stratton, název skladby je Home for Christmas, zpívá Jessie Wagner. Natáčení kampaně probíhalo v Praze a v Mělníku.

Taková normální rodinka, 572. až 594. díl. Tak už to má právo trochu váznout, no!
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

To je zase nadílka. Vodafone se neustále snaží být nějaký, ale je čím dál víc nijaký. Polovina spotů se rozplyne do nicneříkající rozvleklý nudy s nulovou návazností na produkt, v druhý polovině je mi za herce trapno a za jejich za ‚nenucený‘ smích skoro až líto. Ti nešlapou.
Adam Roučka

Zkuste se zaměřit na dceru vodafonní rodiny. Emoce, které se jí zračí v obličeji, jsem při zhlédnutí spotů trochu prožívala i já. Ale ne, jsou vlastně moc milé a mají nakažlivou vánoční atmosféru. Třeba vánoční trh je úžasný. Jen ty mobily tam furt někam cpou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to excelentně zahraný. Ale nějaký terapeutický efekt to na mně nemá. Že by mi pohled na dva štěkající chlápky nějak pomohl užít si pohodové Vánoce? No way.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Brat do rodiny cajk, ale... zápletku o jeho návrate vymýšľal nejaký copywriter z porna? ‚Ahoj Bambulko‘ a následné erotické napätie s manželkou brata je jeden z najdivnejších reklamných momentov roka.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jako reklama na Vodafone by to bylo okej. Jenomže tentokrát má službu, která je super. Která je nová. Která tu chyběla. A udělá na to po stoosmý tu stejnou reklamu. Takže si tý služby nikdo nevšimne. Upřímně, vy jste chytli, co ten spot propaguje? Ale hlavně, že jsme se pousmáli...
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

3. Masitá stovka (42 %)

Společnost Kostelecké uzeniny u příležitosti oslav 100. výročí existence připravila komunikační kampaň o řeznickém řemeslu. Dva třicetivteřinové spoty diváka seznamují s údělem, ale i krásou těžkého řeznického řemesla. První videospot je na televizních obrazovkách (Nova, Prima, Barrandov) k vidění v listopadu, druhý bude vysílán během prosince tohoto roku. Kreativní koncept navrhla agentura Yinachi, režie se opět ujal Robert Hloz.

„Většinu rolí v obou spotech jsme obsadili našimi skutečnými zaměstnanci a jsem přesvědčen, že i tento fakt podtrhl opravdovost řeznického řemesla, kterou jsme chtěli od začátku divákům přiblížit,“ uvedl Michal Jedlička, generální ředitel společnosti Kostelecké uzeniny.

Ta falešná poctivost z toho leze i ušima, asi jako z těch párků.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Žrádlo to úplně není, spíš nastavovaná polívčička, ale pořád si drží celkem slušnej standard, tak proč by ne. Kdyby to jen nebyla reklama na Andrešovu klobásku...
Adam Roučka

Na úvod upozorňuji, že jsem vůči Kosteleckým uzeninám, jakožto i k dalším velkým masokombinátům, dost předpojatá, a proto mé hodnocení berte s rezervou. Musím ale uznat, že reklama má skvělé zpracování a čiší z ní hrdost na řeznické řemeslo. Opravdu se ale upatňuje právě v tomto konkrétním podniku? Pasáž, která mluví o krvi, potu a slzách, je tam nejspíš tou nejpravdivější.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Když se veganovi při pohledu na kusy kdysi živých tvorů a při poslechu až máchovských veršů najednou začnou sbíhat sliny, víte, že tahle uzenářská reklama funguje. Píšu to z vlastní zkušenosti. Nebyl by páreček?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Dobrý craft a slzička v oku za bežne neospevovanú drinu. Len sa zabudlo na kamioňákov, ktorí prví vstávajú a poslední chodia spať, aby sem navozili šunty z Poľska k ďalšiemu spracovaniu, takže to pôsobí prestrelene a neúprimne
Tomáš Hrábek (Symbio)

Záběry prvoligový. Voiceover pěkně patetickej. Poslal bych do Kostelce Sašu Uhlovou, ať zjistíme, jak se tam maká.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

4. Smutná všednost školních dní (32 %)

Linka bezpečí spouští spolu s Veolií kampaň Postav se s námi proti šikaně, která je zaměřená na děti školou povinné, studenty, rodiče a pedagogy. Cílem kampaně je, aby lidé o šikaně mluvili, postavili se za oběť šikany a podpořili bezplatnou Linku bezpečí. „Šikana představuje celospolečenské téma, jehož závažnost potvrzují i statistiky Linky bezpečí. V roce 2016 bylo přijato 2239 hovorů o šikaně, což je nejvíc za poslední čtyři roky,“ uvedl Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí.

Za podpory společnosti Veolia vznikl videospot, který je spuštěn na sociálních sítích (Facebook, YouTube) v několika verzích a ukazuje, jak je důležité postavit se proti šikaně a chránit její oběť, která potřebuje podporu, pozornost a pomoc. Patrony kampaně jsou i herec Filip Tomsa a zpěvák Sebastian. Na webových stránkách mohou lidé napsat vzkaz nebo natočit video a pomoci druhým svým vlastním příběhem nebo přispět na provoz Linky bezpečí. Tématu šikany se věnuje i blog Linky bezpečí.

Na výrobě a propagaci kampaně se podílejí agentury a společnosti Veolia, No Stress Production, OOO grafické studio, PwC Česká republika, STES a Fotbalová asociace České republiky. Hudbu spotu složil Tomáš Sehnal z hudební skupiny Hodiny a hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas.

Linka bezpečí spolupracuje i s projektem pro odhalování šikany na školách s názvem Nenech to být. Na školách, které jsou do projektu zapojené, je možné využít web a mobilní aplikaci Nenech to být. Přes ní mohou žáci nebo rodiče anonymně upozornit na dítě, kterému je ubližováno. Oznámení se pak dostane přímo ke kompetentní osobě na škole. V současné době se do projektu zapojilo přes 700 škol.

Kreativa vznikla taky v tý 7.B, kde se to pak točilo, ne?
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Šikana je věc nepěkná - bohužel podobně jako tahle reklama. Jestli někomu pomůže, tak jedině dobře, ale dívat se na to moc nedá. A ten vizuál přímo bolí.
Adam Roučka

Dobře udělaný spot se srozumitelnou výzvou. Jen bych ho ukončila o něco dřív, apel mladého muže na schodech je sice naléhavý, ale už by tam být nemusel. Příběh byl ukončen už okamžiku, kdy se za šikanovaného kluka postavila celá škola.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pusťe tohle klukovi, kterýho šikanujou. Tohle je zase jenom plácnutí do vody. Neříkejme, že se máme postavit proti šikaně ale ukažme, jak se to dělá. Představme pozitivní příklady. Udělejmě hnutí. Tohle téma si to zaslouží.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Kritizovať šikanované deti je ťažké, ale mne ten spot nič nové nedal. Prinúti tak sterilná kampaň niekoho dvihnúť zadok a niečo urobiť? Vyšumí to, a je to škoda.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Pán, co jde po schodech a mluví je zbytečnej. Jinak je mi z toho nepříjemně, a to byl záměr. Takže cajk.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

5. Černá liška s pomerančem (24 %)

S mottem Podívej se lišce do očí – jeden pohled nestačí představil Stock Plzeň – Božkov novinku, prémiový alkoholický nápoj Black fox, bylinný elixír doplněný kapkou pomeranče. Uvedení produktu na trh doprovází marketingová kampaň. Ta cílí především na kategorii takzvaných first jobbers, tedy mladých lidí ve věku od 23 do 30 let, kteří mají s ochutnáváním alkoholických nápojů svou zkušenost.

Od října je možné Black fox vidět v rámci venkovní kampaně na bigboardech, LED obrazovkách nebo citylightech, kterým v noci svítí oči. Od listopadu se přidala i televizní a digitální kampaň se spotem. Celou komunikaci doplňuje ještě offtrade vizibilitita, komunikace na sociálních sítích, PR a intenzivní podpora na vybraných gastro provozovnách.  Od začátku listopadu vyráží na svou roadshow po barech Black fox tým v kostýmech od návrhářky Kristiny Duhové.

Hele podobnost se Smartym je tam úžasná. Namíchejte si to někdo, kdo si moc nevážíte života! Jedna liška nestačí!
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Tohle není reklama, jen docela hezký produktový demo bez nápadu. Žádnej slibovanej fascinující příběh jsem každopádně nezažil.
Adam Roučka

Výtvarně podmanivé, ale ten voice over, ten snad musel psát, s prominutím, nějaký generátor náhodných sloganů. ‚Zažij fascinujcí příběh! Objev tajemství rafinované chuti!‘ Takže vy máte příběh, říkáte. A mohla bych ho vidět?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tak já se dívám do očí ne tý lišce ale tvůrcům a lidem z Božkova. Promiňte, ale tohle jsou jenom řeči. Proč Black Fox? V tom není žádný příběh. Cítím v tom jenom marketingový kalkul, nic autentického. Bez ohledu na to, kolik času jste strávili vývojem tohohle nápoje, tímhle jste ho, alespoň pro mě, dokázali, když ne zabít, tak přizabít už na začátku.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

‚Buď súčasťou príbehu‘, ‚odhaľ tajomstvo chuti‘. Akého príbehu? Aké tajomstvo? On sa ten príbeh asi nenapíše sám poskladaním generických komponentov dohromady.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Ty výbuchy a poletování bylinek jsou okej. Ale jak si to mám objednat? ‚Dva blek foxe‘? ‚Dva lišáky?‘ Ta liška v tom prostě hapruje.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte