Pořad Rychlá hra na Barrandově po kritice končí

Provozovatel hru ukončil po kritickém videu Kluků z Prahy a tlaku mobilních operátorů.

Televize Barrandov přestane vysílat pořad Rychlá hra, který prezentovala jako teleshopping, ale jehož stěžejní část tvořila telefonická soutěž o peněžité výhry. „Právě jsme obdrželi zprávu, že provozovatel soutěže Rychlá hra na TV Barrandov počínaje dnešním dnem končí vysílání pořadu. Dle jejich sdělení formát přepracují a pošlou nám ke schválení,“ oznámila dnes Asociace provozovatelů mobilních sítí, která sdružuje trio největších tuzemských operátorů O2, T-Mobile a Vodafone. Jejich asociace předevčírem pohrozila televizi a provozovatelům hry, ať přestanou klamat diváky, jinak že dnes zablokuje příslušnou zpoplatněnou telefonní linku.

Po zavolání na zpoplatněné číslo zákazník obdržel kód na elektronické předplatné časopisu Sedmička, který vydává Empresa Media, mateřská firma televize Barrandov. Moderátor pořadu však současně aktivně motivoval diváky, aby volali do studia prostřednictvím zpoplatněného čísla a odpovídali na soutěžní otázky. Vzhledem k tomu, že divákům nemuselo být zcela zřejmé, že hlavním cílem volání je nákup předplatného časopisu (teleshopping) a nikoli účast v soutěži, označili operátoři koncept pořadu za eticky sporný a v rozporu s kodexem audiotexových služeb.

Televize Barrandov, kterou vlastní mediální podnikatel Jaromír Soukup, se bránila tím, že hru neprovozuje, pouze jí ve svém vysílání poskytuje prostor v blocích pro teleshopping. Provozovatelem hry je Telemedia Interactv Production Home Limited se sídlem na Kypru.

„Jsme rádi, že požadovaného výsledku dosáhl technický zajišťovatel platebního systému firma ATS Praha (Advanced Telecom Services, s.r.o.) ve spolupráci s provozovatelem pořadu rychle a efektivně. Současně věříme, že tento příběh bude inspirací pro všechny ostatní provozovatele placených služeb k tomu, aby komunikace s jejich potenciálními zákazníky byla transparentní a férová,“ uvedl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund pro agenturu ČTK.

Na pořad operátory upozornili tvůrci kanálu Kluci z Prahy na YouTube Janek Rubeš a Honza Mikulka, podle kterých někteří lidé na lince pořadu provolali až desítky tisíc korun. V pondělí Rubeš s Mikulkou vydali video, kde celý mechanismus Rychlé hry detailně popisují. Video má dosud na YouTube půl milionu zhlédnutí.

„Místo live teleshoppingu, který je dnes v programu, běží pořad Sejdeme se na Cibulce. Díky všem za zapojení se, bez vás by se to nestalo,“ uvedl dnes dopoledne Rubeš. Konec pořadu podle něj včera v noci potvrdila i moderátorka pořadu.