Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Pořádnej kus dobrý oldschool textařiny

Ano: WMC Grey za práci pro Globus. Ne: Billa a její letáky.

Každý den kupuju LN a MF Dnes už léta. Měl jsem období, kdy jsem neměl prachy, takže jsem vypouštěl MF Dnes, ale Lidovky nikdy. Byl jsem jeden z prvních, kdo si koupil v redakci Lidovek legální výtisk.

Nicméně v pondělí vždy jako první otevírám Onu Dnes. Prostě když je příloha, otvírám přílohu (slova „magazín“ nepoužívám, u nás v rodině novinářů se říká „příloha“).

Projel jsem celý sešit a překvapilo mě, že mě bez problémů dostal jeden z nejmenších textů u dlouhého nezajímavého textového inzerátu o špekáčcích od Globusu.

Tady je svět ještě v pořádku. Globus.

Tomu říkám kopyna! Tohle jen tak nedá někdo, kdo se teprve prvních pár let učí psát. Je to poctivej oldschool copywriting, který psal někdo, nad jehož kampaněma jsem tak kolem roku 2000 nebo klidně později slintal v aktuálních kampaních ve Strategii. Psal to někdo z WMC Grey, takže já blahopřeju!

Ostatně celý Globus je naprosto super. Pro vás cokoliv. Koukněte na web www.globus.cz a hned máte náladičku. Na webu sice není nic extra kromě téhle hlášky, ale to bohatě stačí. Člověk si hned vybaví ten skvělý copywriting Globusu, který měl po celá léta.

Srovnejme s copywritingem Billy, jejíhož newsletteru jsem (mezi dalšími stovkami jiných z pracovních důvodů) odběratelem:

Billa - víc než nakupování

Totální klišé „více než (to, co je náš obor)“ nás terorizuje již od začátku devadesátých let. Tane mi na mysli Česká reklamní. Tehdy to mělo pořádné grády. Dneska to je prostě „o nic víc, než to, co je náš obor“. Škoda slov, ne? Co je to „víc“? Pokračujeme dál.

Podzim přivál bomba výhry!

To snad už no comment. Bomba výhry... co to je za slang? To je odněkud z nádraží v Bohumíně?

A jedeme dál:

Mega jízda s Billou. Vezeme vám super výhry.

Dvakrát kousek od sebe obrovský červený nápis „výhry“. Určitě jim to funguje. Ostatně, od Globusu žádný eletter nedostávám a ani nebudu. Registrace po mně chce telefon a plnou adresu včetně čísla popisného. Tak to je malá chybka.

Ale stejně je to nesmysl to vyplňovat. Vyplňuje to jen magor. Pro normální lidi Globus funguje i tak, protože tam je svět ještě v pořádku.