Poslanci kritizují návrh radního ČTK Žantovského

Nápad Petra Žantovského nechat partaje publikovat v ČTK bezplatně a bez editace získal na volebním výboru podporu jediného poslance, a to z ANO, jež Žantovského do rady poslalo.

Petr Žantovský. Foto: Profimedia.cz

Petr Žantovský. Foto: Profimedia.cz

Členové sněmovního volebního výboru na úterním zasedání probrali mimo jiné návrh místopředsedy Rady ČTK Petra Žantovského, podle něhož by parlamentní strany měly mít možnost každý den bezplatně publikovat v servisu České tiskové kanceláře (ČTK) svá sdělení. Návrh se nelíbí poslancům ČSSD, Pirátů a ODS. Sympatický naopak přišel Martinu Kolovratníkovi z hnutí ANO, které Žantovského do Rady ČTK dostalo. O budoucnosti jeho návrhu každopádně rozhodne vedení agentury.

Místopředseda výboru Petr Dolínek z ČSSD by raději viděl víc důrazu na regionální zpravodajství, v situaci, kdy ČTK je podle něho na mnoha místech jediným médiem. Další místopředseda Tomáš Martínek z Pirátů návrh nepovažuje za vhodný „s odkazem na minulost“, skeptická byla i místopředsedkyně výboru Miroslava Němcová z ODS, podle které služba není potřeba. Kolovratníkovi z ANO se nápad líbí, „pokud by byla nalezená vhodná forma, která jasně oddělí, co je agenturní zpravodajství a co je poskynutý prostor“. Služba by podle něho pomohla „v obecné rovině komunikaci mezi politickou sférou, občany a médií“. „To je ale názor jednoho poslance, je samozřejmě na radě, jak s tímto nápadem naloží,“ řekl někdejší šéf Českého rozhlasu Pardubice.

Zasedání se zúčastnil i sám Žantovský, který podle svých slov pouze zahájil diskusi, která ještě nebyla dokončena. „Je to ve formě brainstormingového námětu, který podpořila většina radních jako téma, o kterém se můžeme bavit. Mediálně se dělá veliká mlha kolem něčeho, co Rada ČTK nemá v kompetenci,“ prohlásil radní Žantovský s odkazem na to, že o jeho podnětu může rozhodnout pouze vedení agentury.

Skepticky se k návrhu vyjádřila místopředsedkyně Rady ČTK Jaroslava Wenigerová. „Jsem přesvědčená, že by rada žádným způsobem neměla do zpravodajství zasahovat ani v tomto smyslu iniciovat potřebnou změnu zákona,“ řekla ČTK.

Kritika přišla i od tiskového institutu

Žantovského nápad už v pondělí kritizoval Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu v čele s bývalým šéfem vydavatelství Economia a Vltava Labe Media Michalem Klímou. „Moderní komunikační technologie poskytují každému, a tedy i politickým stranám, dost možností oslovit média i veřejnost bez toho, aby k tomu potřeboval servis tiskové agentury. Smysl agentury je v tom, že pro média informace profesionálně sbírá, třídí a dává do souvislostí. Jejím úkolem není sloužit jako komunikační kanál komukoliv natož politickým subjektům,“ argumentuje výbor institutu.

„Návrh je v přímém rozporu se zákonem o České tiskové kanceláři, který výslovně říká, že členové rady nesmějí působit ve prospěch politických stran a hnutí. Zákon také v sedmi bodech vymezuje působnost rady. V žádném případě do působnosti rady nepatří jakýmkoliv způsobem ovlivňovat, natož měnit skladbu zpravodajství ČTK,“ upozornil též předseda správní rady českého výboru institutu Klíma.

Žantovský v reakci na stanovisko výboru uvedl, že se Rada ČTK do práce agentury nevměšuje. „Návrh je jen námětem pro případnou úvahu o rozvoji služeb ČTK pro její vedení,“ uvedl. Zároveň odmítl, že by návrh představoval ohrožení svobody slova a redakční práce agentury. „Už proto, že služba by měla být označena jako servis, sdělující oficiální stanoviska,“ vysvětlil Žantovský. Návrh na zveřejňování redakčně neupravovaných stanovisek stran podle Žantovského nelze interpretovat jako činnost ve prospěch politických stran a hnutí, a neporušuje tak zákon o ČTK. Šlo by podle něj o službu veřejnosti, která by získala možnost dozvědět se stanoviska stran v originále.

Výroční zpráva ČTK za rok 2018 prošla

O Žantovského návrhu výbor debatoval při úterním jednání o výroční zprávě o činnosti a hospodaření České tiskové kanceláře za loňský rok 2018. Tu volební výbor jednohlasně doporučil Sněmovně ke schválení. Dolní komora by zprávu mohla projednávat na své nejbližší schůzi, která začíná příští týden.

Za loňský rok agentura vykázala zisk 4,3 milionu Kč, což bylo o 2,2 milionu víc, než předpokládal rozpočet. Na radu loni přišlo celkem osm podnětů, z toho byl jeden nesprávně adresován, u zbylých sedmi rada neshledala porušení zákona.

Na zasedání také padla informace, že průměrná doba zaměstnání novinářů v ČTK je přes 15 let.