V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Poslanci na dvě místa v Radě ČTK nikoho nezvolili

  • ČTK
  • 05. 06. 2019 17:30

Sněmovna v dnešním prvním kole tajné volby nezvolila nikoho ze čtyř kandidátů na dvě místa v Radě České tiskové kanceláře, která se uvolní 20. června. Nejvíc hlasů získal činovník spolku Akce D.O.S.T Michal Semín navržený SPD. Do druhého kola spolu s ním postoupili nominanti ANO David Soukup, ODS Tomáš Mrázek a Pirátů a KDU-ČSL Josef Šlerka. Kdy se bude opět volit, není jasné.

K úspěšné kandidatuře bylo nutných 89 hlasů. Semín jich získal 83, o jeden hlas méně pak obdržel zastupitel hnutí ANO v Praze 3 Soukup. Ředitele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josefa Šlerku volilo 72 poslanců a bývalého předsedu rady Mrázka 36 poslanců. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Sněmovna vybírá členy rady za předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (za KDU-ČSL), jimž pětiletý mandát končí.

Piráti Tomáš Martínek a Olga Richterová a také předseda KDU-ČSL Marek Výborný před volbou označili Šlerku za nezávislého odborníka. „A přesně to je třeba, aby bylo udrženo v radě veřejnoprávního média, tak zásadního média, jako je Česká tisková kancelář,“ řekl Výborný. Martínek podotkl, že Piráti mají podle poměrného klíče nárok nominovat do rady jednoho kandidáta a pokud by poslanci ANO a SPD měli respektovat výsledky voleb, jak často deklarují, měli by volit Šlerku.

Richterová a občanští demokraté Martin Kupka a Zbyněk Stanjura poukazovali na některé Semínovy texty a výroky. Richterová v souvislosti s nimi nařkla Semína ze šíření nenávisti a Stanjura mluvil o spikleneckých teoriích. Předseda poslanců SPD Radim Fiala naopak citoval na Semínovu obhajobu z jeho životopisu na internetové Wikipedii.

Rozložení politických sil v Radě ČTK

ANO: 3

ODS: 1

  • Jaroslava Wenigerová - místopředsedkyně

SPD: 1

ČSSD: 1

KDU-ČSL: 1

  • Jakub Heikenwälder

Co je ČTK a jak funguje její rada

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Rada ČTK, ze zákona sedmičlenná, je orgán, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu veřejnoprávní agentury. Rada především jmenuje a odvolává generálního ředitele ČTK, schvaluje rozpočet agentury a rozhoduje o stížnostech, týkajících se činnosti tiskové kanceláře. Volební období člena rady je pětileté. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby.