Poslanci navrhli uzákonit místo pro novou stanici Českého rozhlasu na VKV

Český rozhlas by mohl získat zákonem právo provozovat další stanici v pásmu velmi krátkých vln. Počítá s tím novela, kterou předložili poslanci z volebního výboru, který má pod sebou mediální legislativu. Veřejnoprávní rozhlas o rozšíření usiloval kvůli své stanici mluveného slova Český rozhlas Plus, která nyní může vysílat pouze na méně sledovaných středních vlnách.

Novela nicméně pouze obecně počítá s tím, že Český rozhlas by mohl kromě stanic Radiožurnál, Vltava a Praha vysílat další program v pásmu velmi krátkých vln „alespoň v rozsahu regionálního rozhlasového vysílání“, což podle zákona znamená „příjem pro více než 1 % obyvatel České republiky“. „Důvodem novely je rozšíření veřejné služby v oblasti rozhlasového vysílání v pásmu velmi krátkých vln,“ příliš nevysvětluje důvodová zpráva.

Předpokládá se přitom, že rozhlas si vyhledá či nově zkoordinuje potřebné kmitočty: „Vzhledem k poměrně značné obsazenosti této části rádiového spektra současnými uživateli lze předpokládat, že tento proces bude probíhat postupně, a to i podle toho, zda případně budou rádiové kmitočty některými uživateli uvolněny.“ Rozhlas už dřív oznámil, že síť hodlá seskládat z vlastních kmitočtů.

Nový zákon zároveň zakazuje rozhlasu v tomto programu vysílat reklamu nebo teleshopping. Omezení se ale podle stávající podoby návrhu nemá týkat ostatních stanic Českého rozhlasu, jak si přeje vlivný rozhlasový koncern Lagardere. Jeho šéf Michel Fleischmann nedávno podmínil podporu novele pouze v případě, že „reklama bude omezena nejen na čtvrtém okruhu“ Českého rozhlasu.

Důvodem novely bylo rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která loni v létě odmítla žádost BBC o rozšíření společného vysílání s někdejší stanicí Rádio Česko z 6 na 12 hodin denně. Podle předsedkyně rady Kateřiny Kalistové totiž platný zákon už neumožňuje rádiu, které vysílá na základě licence, přebírat program veřejnoprávního rozhlasu.

Veřejnoprávní rozhlas následně Rádio Česko spojil se stanicemi Český rozhlas 6 a Český rozhlas Leonardo v novou stanici Český rozhlas Plus, která zahájila vysílání letošního 1. března. Vysílá 8 hodin denně v pásmu středních vln, digitálně a na internetu. Rozhlas si od sloučené stanice také sliboval finanční úsporu zhruba 20 milionů korun Kč.

Novela má také Radě pro rozhlasové a televizní vysílání poskytnout další dva měsíce k přípravě výroční zprávy o její činnosti. Nově by ji měla posílat Sněmovně do konce dubna, nikoli do konce února.