Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Poslanci radního rozhlasu Zelenku neodvolají. Stačí jim, že už zákon neporušuje

Člen Rady Českého rozhlasu Antonín Zelenka, který vedl tiskový odbor na ministerstvu školství za Josefa Dobeše z VV, bude moci dál dohlížet jako zástupce koncesionářů na veřejnoprávní rádio. Poslanecký volební výbor totiž dnes odmítl nechat plénum sněmovny hlasovat o Zelenkově odvolání.

Antonín Zelenka. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Antonín Zelenka. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Zelenka totiž o funkci ve státní správě přišel, když Dobeš nedávno rezignoval, v čele resortu ho nahradil Petr Fiala a ten se s radním rozhlasu rozloučil.

„Pan magistr Zelenka se měl podle zákona vzdát funkce v radě Českého rozhlasu do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny,“ mínil před čtvrt rokem předseda výboru Václav Mencl, poslanec ODS.

„Jednalo se o neslučitelnost funkcí, v této chvíli se o neslučitelnost funkcí nejedná. Takže nemůžeme navrhnout, aby poslanecká sněmovna řešila věc, která neexistuje. Pan ministr nás předešel, abych tak řekl. Věc je vyřešena,“ řekl ale dnes. Plénum podle něj nemůže hlasovat o odvolání radního, když není ve střetu zájmů. Mencla podpořil spolustraník Petr Tluchoř.

Naopak Václav Koníček z KSČM namítal, že prohřešek má být potrestán, nehledě na to, že už nepokračuje. „Přehlédneme porušení zákona, ke kterému v určitém období došlo,“ upozornil.

Zelenka dnes na jednání výboru chyběl. Předtím ovšem doručil poslancům právní posudky, které mu dávají za pravdu. Parlamentní institut nicméně v únoru došel k tomu, že o střet zájmů a tedy porušení zákona o Českém rozhlasu je.