Poslanci radního Zelenku odvolat nenechali, vzali si měsíc na rozmyšlenou

Poslanci ze sněmovního volebního výboru, který má na starosti mediální záležitosti, přerušili projednávání kauzy člena Rady Českého rozhlasu Antonína Zelenky z funkce. Zelenkovo odvolání chtěl navhrnout předseda výboru Václav Mencl (ODS) kvůli údajnému střetu zájmů, který vyplývá z toho, že Zelenka nyní vede tiskový odbor na ministerstvu školství.

Antonín Zelenka. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Antonín Zelenka. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

„Posudek jednoznačně konstatuje, že funkce pana Zelenky je funkcí ve veřejné správě a je tedy neslučitelná s funkcí člena Rady Českého rozhlasu,“ uvedl v úvodu s odkazem na analýzu Parlamentního institutu Václav Mencl, který to radnímu Zelenkovi sdělil též dopisem. Protože neodstoupil, věcí se zabýval volební výbor.

Zelenka v úvodu kritizoval, že stížnost - stejně jako před čtyřmi lety v podobném případě bývalé rozhlasové radní Marii Ptáčkové - zaslal poslancům bývalý radní Českého rozhlasu Štěpán Kotrba. „Opravdu jsem se v této věcí neřídil žádnou stížností,“ reagoval předseda výboru Mencl.

Zelenka založil svou obhajobu na srovnání právě s případem Ptáčkové, která spolu s členstvím v kontrolním orgánu Českého rozhlasu pracovala v tiskovém odboru jihočeského hejtmana za ODS, jako mluvčí. Tu poslanci nakonec neodvolali. „Je pro mě nepochopitelné [mít] dvojí metr na stejného ‚hříšníka‘ ve vašich očích,“ vyčetl poslancům Zelenka. „Vaše rozhodnutí je předem už dáno,“ byl přesvědčen.

„Výkon ve veřejné správě je tak variabilní a kolik právníků, tolik názorů,“ řekl předtím. Že v jeho případě nejde o nezákonný střet zájmů, argumentoval s pomocí citací ze tří analýz, které si nechal vypracovat - jednu od legislativního odboru ministerstva školství, další od advokátní kanceláře Kovanda, Tykalová, třetí od děkana pražských práv Aleše Gerlocha.

Zelenka srovnal svou situaci také s tou bývalého radního Pavla Hazuky, který byl současně s členstvím v radě ředitelem Národní knihovny, kterého jmenuje ministr kultury.

„Nemáme dost informací“

Podle Jandáka z ČSSD mají kauzy Ptáčkové i Zelenky „stejnou váhu“. „Možná že by se právníci měli zamyslet, aby nám řekli, jak to vždycky má být,“ mínil přitom. „Právní matérie je taková, že skutečně jste porušil [zákon]. Nevim,“ prohlásil nakonec.

„Je pro mě téměř podzřelé vše, co pochází z ministerstva školství, včetně pana Zelenky, v tomto smyslu,“ podotkl poslanec ODS Petr Tluchoř. Jak ale dodal, respektuje profesora Gerlocha a Parlamentní institut.

Prostudovat oba jejich posudky nicméně neměl čas, tvrdil. „Dnes pro takový návrh hlasovat nemohu,“ uzavřel Tluchoř.

Nebyl sám, kdo si stěžoval, že poslanci volebního výboru dostali analýzu Parlamentního institutu až dnes kolem poledního, a to ještě ve zkrácené, zhuštěné podobě. Proto si nakonec poslanci odhlasovali, že rozhodnutí odloží o 30 dní.