V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Poslanci řeší střet zájmů radních Kasalové a Vodochodského

Vodochodský je zastupitel, Kasalová dělá pro vnitro.

Nový radní Českého rozhlasu se ukázal před dvěma lety na Nově v Grilování s Vodouchem

Nový radní Českého rozhlasu se ukázal před dvěma lety na Nově v Grilování s Vodouchem

Mediální výbor sněmovny si nechá právně posoudit střet zájmů u člena Rady Českého rozhlasu Ivana Vodochodského a členky Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jany Kasalové. Oba radní si pozve na mimořádné zasedání výboru, to by mohlo být už příští týden. Členové obou rad budou pozváni, aby se k tomu mohli vyjádřit. Výbor v čele s poslancem ANO Martinem Komárkem o tom rozhodl dnes dopoledne.

Téma případného střetu zájmů u Vodochodského nadnesl poslanec ANO Martin Kolovratník, bývalý regionální manažer Českého rozhlasu. „Mám podezření, že tento pán porušuje zákon o Českém rozhlasu,“ prohlásil. V rozporu s jeho členstvím v rozhlasové radě je podle Kolovratníka zejména působení pro soukromá média, především moderování pořadu na Frekvenci 1, která je konkurencí Českého rozhlasu. Vodochodský je podle Kolovratníka rovněž v zastupitelstvu Hradce Králové a kraje, což je podle něj také v rozporu se zákonem.

Vodochodský sdělil ČTK, že ve svém případě střet zájmů nevidí. „Je to nesmysl,“ uvedl radní, podle kterého se okruh jeho aktivit od jeho kandidatury do rady nijak nezměnil. Moderování v rádiu podle něj nepředstavuje mediální podnikání, jak o něm mluví zákon, neboť on není nijak spojen s vlastnictvím firmy. „To by v radě pomalu nemohl sedět vůbec nikdo,“ poukázal na pracovní angažmá dalších členů. Problém nevidí ani v působení v zastupitelstvu, protože není takzvaným uvolněným členem, který za svou práci pobírá odměnu. K této otázce má Vodochodský k dispozici vlastní právní analýzu.

Jana Kasalová při prvním setkání s novináři, 7. března 2012 na Kavčích horách. Foto: ČT

Jana Kasalová při prvním setkání s novináři, 7. března 2012 na Kavčích horách. Foto: ČT

Čerstvá členka vysílací rady Jana Kasalová, v minulosti programová ředitelka televize Prima a později krátce šéfka vývoje pořadů v České televizi, podniká a mimo jiné radí ministerstvu vnitra s vystupováním v médiích. Jak psalo Aktuálně.cz, možný střet zájmů Kasalové už od července zjišťují také právníci ministerstva vnitra.

Podobné připomínky mají poslanci k člence RRTV Kasalové, zejména kvůli jejímu podnikání v médiích a práci pro ministerstvo vnitra. Poslanec KSČM Vladimír Koníček, který s návrhem přišel, poznamenal, že vychází z informací médií.

Spor o souběžně podnikání Kasalové proběhl při jejím angažmá v ČT zhruba před třemi lety. Tehdy se nechala na pár měsíců vyškrtnout z vlastní firmy Casteam, zabývající se mediálním školením, jako jednatelka. Majitelkou zůstala. Jde o tentýž model, jaký po loňském vstupu do politiky zvolil Andrej Babiš, majitel holdingu Agrofertu, přitom ministr financí a šéf parlamentního hnutí ANO, které Kasalovou do rady pro vysílání napotřetí dostalo.

Poslanci v rozpravě připustili, že o podnikání obou osob se mluvilo už při jejich letošním dosazení do kontrolních orgánů. Radní ale podle poslanců při svém zvolení deklarovali, že se jednání, které je v rozporu se zákonem, zdrží. Poslanci chtějí svá podezření prověřit, doporučení Sněmovně k případnému odvolání by mohlo podle Kolovratníka přijít až na základě usnesení výboru.