Poslanci trvají na tom, aby Rada ČT přehodnotila hlasování o Dvořákově bonusu

Sněmovní výbor vyzval televizní radní, ať napraví svůj „sporný postup“ z loňského června.

Sněmovní volební výbor opětovně vyzval Radu České televize, aby se vrátila ke svému loňskému hlasování o bonusu pro generálního ředitele Petra Dvořáka. Členové výboru se ve čtvrtek usnesli, aby televizní radní „neprodleně jednali v nápravě svého sporného postupu“. Rada ČT minulý měsíc poslancům z volebního výboru naopak vzkázala, že o tom, zda byl její postup zákonný či ne, může rozhodnout pouze soud.

Pře se vede o to, jestli pro schválený bonus hlasoval dostatek radních. Poslanci z výboru mají za to, že jde o jedno ze zákonem jmenovaných rozhodnutí, které vyžaduje hlasy většiny všech radních, nestačí tedy prostá většina přítomných. Pro bonus ve výši 66 % ale loni v červnu hlasovalo pouze pět radních z celkových 11, kolik jich tehdy v radě bylo. Předseda Rady ČT Pavel Matocha naproti tomu soudí, že většinu všech vyžaduje pouze rozhodování o celkové mzdě, v případě bonusu tak podle něho stačila prostá většina pěti z devíti přítomných. Ředitel Dvořák to označil za „právní ekvilibristiku“. „Jestliže se bonus na mé výplatní částce objevuje jako součást mzdy, jedná se o mzdu. Jednoznačně v tomto bodu rada porušila zákon, protože hlasovala protiprávně,“ prohlásil na květnové schůzi televizní rady.

„Nepotřebujeme nezávislý soud, ale učebnici matematiky pro druhou nebo třetí třídu základní školy. Rada by měla své pochybení napravit,“ prohlásil na čtvrteční schůzi výboru poslanec Jan Lacina (STAN). Ten inicioval už dubnové usnesení, v němž se hovoří o tom, že  přijetí usnesení „nebylo zjevně v souladu se zákonem“. Za „nezákonný“ chtěl Lacina označit postup i tentokrát, s čímž nesouhlasili předseda výboru Aleš Juchelka (ANO) a Jan Jakob (TOP 09) „Máme pevný názor, ale nemůžeme hodnotit zákonnost,“ upozornil Jakob. V přijatém usnesení tak byl postup označen za „sporný“. 

Pokud by radní seznali, že bylo usnesení neplatné, generální ředitel Dvořák dostane zpětně plný bonus. Podle manažerské smlouvy totiž musí radní rozhodnout vždy do 1. července následujícího roku, pokud se tak nestane, dostává 100 %. To znamená 2,42 milionu Kč, desetinásobek měsíční mzdy.