V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Poslanec ANO Soukup v radě rozhlasu nebude

Vládní ČSSD dostala do rady svého poslance, koaličnímu hnutí ANO se to nezdařilo.

Zdeněk Soukup

Zdeněk Soukup

Bývalý televizní reportér a nyní poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup nedostal možnost usednout v Radě Českého rozhlasu. Stejně tak šanci ztratil Tomáš Kollarczyk, bývalý manažer veřejnoprávního rádia, který po zvolení Reného Zavorala generálním ředitelem začátkem roku 2016 opustil pozici ředitele obchodu a marketingu Českého rozhlasu. Neuspěl ani zahrádkář Jan Stanzel. Rozhodl o tom na své úterní schůzi volební výbor poslanecké sněmovny.

Výbor z celkem devíti kandidátů na místa radních Českého rozhlasu vybral šest, tedy trojnásobek toho, kolik je volných míst. Plénum sněmovny následně rozhodne, kteří dva z finalistů volby se nakonec stanou členy rady. Sněmovna by mohla rozhodovat na zářijové schůzi, poslední před říjnovými parlamentními volbami.

Ze kterých šesti budou poslanci vybírat? Jsou to médiologové Jan Jirák a Jan Křeček z Metropolitní univerzity Praha, respektive Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, dál přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger, odbornice na média Zdenka Burešová z Univerzity Palackého v Olomouci, muzikolog a pedagog z Vysoké školy ekonomické Ilja Šmíd a bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milan Trojan.

Narozdíl od ANO se v červnu podařilo do rozhlasové rady protlačit svého poslance vládní straně ČSSD. Radním Českého rozhlasu tak byl zvolen Vítězslav Jandák. Volná byla tři místa, dvě ale poslanci při červnové volbě neobsadili, čeká se tedy na výsledek současného výběru.