V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Poslanec ODS: Komerční televize musejí do fondu na filmy odvést nejméně 150 milionů Kč

Zákonodárci jsou připraveni v každém případě zajistit od komerčních televizí 150 milionů Kč do státního fondu kinematografie, i když se těmto propadnou reklamní příjmy. Včera to na diskusním setkání Filmového a televizního svazu na půdě ministerstva kultury řekl poslanec ODS Václav Mencl, předseda volebního výboru, který má mediální agendu na starosti.

Nova, Prima a Barrandov mají počínaje letošním rokem odvádět 2 % svých reklamních příjmů, loni při schvalování příslušných mediálních zákonů se předpokládalo, že to dá dohromady minimálně 150 milionů Kč, které do té doby ročně odváděla z reklamy Česká televize.

„Pokud to bude míň, jsme připraveni to procento zvýšit,“ uvedl Mencl. Vyšší odvod by se podle něj soukromým vysílatelům případně uložil novelou mediálního zákona. Do toho se sahalo naposled před rokem.

Výše odvodů je ohrožena, neboť mediální, potažmo televizní trh se nyní potýká s propady inzertních příjmů (viz odhady ZenithOptimedia či predikce místního vedení OMD), navíc peníze z reklamy zrušené na ČT1 a ČT24 se na komerční kanály nepřelily.

Že soukromé stanice nezvládnou vyrovnat výpadek z konce reklamy na veřejnoprávních obrazovkách, to ostatně nenápadně připustil jeden z autorů nového mediálního zákona, senátor ODS Jiří Oberfalzer, už loni v sprnu. „Sto padesát milionů nemůžeme zaručit,“ říkal, když normu schvaloval Senát.

Televize nechtějí údajně jít nad rámec zákona, to znamená poslat peníze na základě účetních závěrek dřív než v červnu následujícího roku, v tomto případě 2013. Mencl se podle svých slov chce pokusit, pokud bude třeba, „s pány promluvit“, tedy vyjednat s řediteli komerčních stanic dřívější termín „výplaty“. Obecně, jak také řekl, hodlá volit cestu dohody, než výhrůžek a nátlaku.

Celý problém je v tom, že v příjmech fondu na podporu filmové tvorby nastal výpadek právě vinou nového mediálního zákona. ČT tak přestala posílat peníze loni na podzim (odváděla je měsíčně, v částce 12,5 milionu Kč), ale komerční televize začnou kasu fondu plnit až za rok. Fond tak nyní uděluje spíše symbolické podpory.

Podle ředitelky odboru audiovize ministerstva kultury Heleny Fraňkové má fond na účtech 220 milionů Kč na účtech vázaných minulými rozhodnutími rady fondu kinematografie, které vyplatí, až filmaři oproti slíbeným dotacím doloží, že dílo skutečně tvoří nebo vytvořili. „Ty dál budou vypláceny, na to fond peníze má. Nemá ‚nové‘ peníze,“ řekla včera Fraňková.

Kromě toho bylo letos utraceno 80 milionů na podpory festivalů, scénářů (nikoli výroby) či další vlnu digitalizace kin. „Tvorba z minulých let nebude ohrožena,“ prohlásila Fraňková.