Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Poslanecký výbor k médiím patří ANO a ČSSD, vede ho Komárek

ODS, kdysi jedna ze dvou hlavních sil v mediálním zákulisí, je prakticky bez účasti na rozhodování. Její pozici převzali Babišovi lidi.

Tváře poslaneckého volebního výboru známé z médií - zleva Martin Komárek, Stanislav Berkovec, Zdeněk Soukup, Daniel Korte. Foto: psp.cz

Tváře poslaneckého volebního výboru známé z médií - zleva Martin Komárek, Stanislav Berkovec, Zdeněk Soukup, Daniel Korte. Foto: psp.cz

Na svém prvním letošním, celkově třetím zasedání se dnes ve 14 hodin sejde volební výbor nové poslanecké sněmovny. V gesci orgánu je mediální agenda včetně veřejnoprávní televize a rádia, kde někteří z členů výboru v minulosti pracovali. Výbor sestává také z tváří z komerčních médií.

Výboru předsedá Martin Komárek, bývalý dlouholetý politický komentátor deníku Mladá fronta Dnes. Ten nyní vlastní Andrej Babiš, navržený ministr financí, který zároveň vede hnutí ANO, za něž je Komárek poslancem.

Mezi čtyřmi místopředsedy jsou Vítězslav Jandák z ČSSD, bývalý ministr kultury a také někdejší šéf mediálního výboru, dál Vladimír Koníček z KSČM, který se ve výboru mediální agendou také už zabýval, nově pak Nina Nováková za TOP 09 a Daniel Herman z KDU-ČSL, budoucí ministr kultury a v letech 2010 až 2013 šéf Ústavu pro studium totalitních režimů.

Nový volební výbor na své schůzi

Nový volební výbor na své dnešní schůzi. Kliknutím zvětšíte

Ve výboru jsou za ANO také Stanislav Berkovec, mimo jiné moderátor lifestylových pořadů televize Nova, manažer rádia Hey! či lokální zastupitel ve Slaném, bývalý západočeský krajánek České televize Zdeněk Soukup a Martin Kolovratník, do konce loňského září regionální ředitel Českého rozhlasu v Pardubicích.

Dále ve výboru zasedne Daniel Korte z TOP 09, který v první polovině 90. let předsedal radě pro vysílání, jež udělila licenci televizi Nova. Nebo Miroslav Grebeníček, dlouholetý šéf českých polistopadových komunistů.

ANO vystřídalo ODS

Volební výbor ovládají ANO a ČSSD, které v něm mají po čtyřech zástupcích (ANO: Berkovec, Kolovratník, Komárek, Soukup; ČSSD: Jan Birke, Jan Chvojka, Jandák, Roman Sklenák), celkem tedy osm hlav v patnáctičlenném orgánu. Zbylých sedm zbylo na KSČM (Grebeníček, Koníček), TOP 09 (Korte, Nováková), KDU-ČSL (Herman), Úsvit (Jaroslav Holík) a ODS (Zbyněk Stanjura).

Na ODS, kdysi jednu ze dvou hlavních sil v mediálním zákulisí, tak v důsledku jejího katastrofálního výsledku v říjnových volbách zbylo ve výboru jediné místo, a to řadové, je tedy prakticky bez účasti na rozhodování. Její pozici převzalo Babišovo ANO.

O bývalých šéfech

Dnes se bude jednat o hospodaření veřejnoprávních médií v předloňském roce 2012. Zprávu České televize - mají ji přijít prezentovat generální ředitel Petr Dvořák a šéf Rady ČT Milan Uhde - si vzal na starosti předseda výboru Komárek.

O výroční zprávě Českého rozhlasu poreferuje jako zpravodaj zmíněný poslanec Kolovratník, který byl přitom předloni jedním z manažerů veřejnoprávního rádia. Dnes uvede diskusi, a následně bude v nové roli posuzovat svou tehdejší práci i konání svého tehdejšího šéfa, generálního ředitele rozhlasu Petera Duhana.

Dále výbor začne hledat tři nové členy Rady Českého rozhlasu, respektive šest nových členů Rady České televize.