Poslanecký výbor navrhl odvolat Lipovskou z Rady ČT

Hana Lipovská musí podle všech hlasujících poslanců v Radě ČT skončit. Proti nebyl nikdo.

Hana Lipovská ohlásila kandidaturu do sněmovny v červenci v pizzerii na pražském Kačerově

Hana Lipovská ohlásila kandidaturu do sněmovny v červenci v pizzerii na pražském Kačerově

Poslanecký volební výbor, který má v gesci mediální problematiku, dnes jednomyslně doporučil sněmovnímu plénu odvolat Hanu Lipovskou z funkce členky Rady České televize. Pro bylo všech osm přítomných poslanců. Proti nehlasoval nikdo, nikdo se při hlasování nezdržel. Lipovská zasedá v Radě ČT od loňského května, letos v červenci ohlásila kandidaturu do říjnových sněmovních voleb za Volný blok v Pardubickém kraji. Dnešního projednávání na výboru se osobně nezúčastnila, ač ve sněmovně byla přítomná. Následně uvedla, že bude rozhodnutí poslanců respektovat.

Schůze byla o hodinu posunuta a přesunuta do jiné místnosti s vyloučením veřejnosti kvůli tomu, že členové Volného bloku a jeho příznivci neměli respirátory. Přinesli transparenty na podporu Lipovské a proti generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi. „Odvoláním Hany Lipovské chcete umlčet poslední hlas koncesionářů,“ stálo na jednom z nich. Na jednání výboru přišli za Volný blok poslanci Lubomír VolnýMarian Bojko či pražská a středočeská lídryně Jana BobošíkováJana Volfová.

Návrh na odvolání Lipovské přednesla čerstvá poslankyně za TOP 09 Olga Sommerová (LES). „Politická činnost byla patrná už od počátku působení paní Lipovské v Radě České televize,“ tvrdila Sommerová. Podle ní je Lipovská také členkou správní rady Institutu svobody a demokracie, který ve skutečnosti působí jako politicky angažovaný spolek.

Přítomný poslanec Jaroslav Foldyna (loni přešel z klubu ČSSD do SPD) emotivně nadnesl, že Sommerová je podjatá. Podle Foldyny je celá její rodina finančně závislá na České televizi, neboť pro ni pracuje či pracovala na různých dokumentárních filmech. „Řešíte Lipovskou, která se dopustila určitého jednání, ale nevidíte si na špičku vlastního nosu,“ prohlásil Foldyna. „Byla bych ráda, kdybyste sem takové věci, které nesouvisí s dnešním jednáním, netahal,“ reagovala Sommerová.

„Kdo nezvedne ruku pro odvolání Lipovské, poruší vlastní slib poslance,“ upozornil v další debatě poslanec STAN Petr Gazdík. Publicista Štěpán Kotrba doplnil, že Lipovská má být odvolána konkrétně proto, že zastává funkci v zapsaném spolku (dřív občanském sdružení) a vystupuje v Radě ČT jeho jménem, což příslušný zákon zakazuje, nikoli proto, že kandiduje na politickou funkci. „Kandidatura není funkce,“ zdůraznil Kotrba. Jeho slova podpořil poslanec ODS Pavel Blažek.

Poslanec ANO Martin Kolovratník předeslal, že sám jako manažer před časem odešel z Českého rozhlasu, když se rozhodl vstoupit do politiky. Připomněl také, že rozhlasový radní Josef Nerušil rezignoval na místo v Radě Českého rozhlasu poté, co se stal lídrem pražské kandidátky SPD: „Stůl vyčistil a šel do toho naplno.“ Lipovská se podle něj chová jako chytrá horákyně, když kandiduje do sněmovny, a zároveň prohlašuje, že v radě zůstane, ale nebude na schůzích aktivní či že za funkci odmítne plat. „To nejde, není možné obojí najednou,“ uzavřel ohledně dvojí role Lipovské.

Poslankyně Sommerová na dnešní schůzi původně chtěla debatovat rovněž o odvolání kandidáta SPD Nerušila z Rady Českého rozhlasu, ten tomu ale svou rezignací předešel, výbor proto příslušný bod vyřadil z programu.

Kromě Lipovské se výbor stihl ještě zabývat tématem stížností řešení Radou České televize (informaci o tom vzal na vědomí), a výroční zprávou o činnosti a hospodaření České tiskové kanceláře (ČTK) za rok 2020 (tu sněmovně doporučil schválit, není ale jisté, zda plénum zprávu stihne do voleb projednat). Nedostalo se naopak na projednání zpráv o činnosti a o hospodaření České televize a Českého rozhlasu za loňský rok. Ty výbor odsunul na pozítří, kdy se sejde znovu. Na programu bude mít hlavně zúžení výběru kandidátů na jedno místo člena Rady ČT.

Sdílejte