Poslankyně ANO navrhne odvolat radního ČT Šarapatku

S návrhem odvolat Zdeňka Šarapatku plánuje Barbora Kořanová přijít na výbor 18. února.

Poslanci volebního výboru dostanou k rozhodnutí, zda plénu sněmovny doporučit odvolání Zdeňka Šarapatky z funkce člena Rady České televize. S návrhem přijde poslankyně ANO Barbora Kořanová. Potvrdila to Médiáři s tím, že návrh opře o porušení paragrafu 6 zákona o České televizi. Ten umožňuje poslanecké sněmovně odvolat radního z funkce, „narušil-li závažným způsobem důstojnost funkce člena rady“. Iniciativa Kořanové přichází poté, co Šarapatka na sociální síti Twitter zveřejnil po nedávném skonu předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Radní ČT dal na síť fotku senátora Kubery s prezidentem Milošem Zemanem a připsal k ní: „Smrt je popleta: dobří odcházejí.“ „Za mě je to prasárna,“ hodnotí tweet Kořanová.

Tweet Zdeňka Šarapatky z 20. ledna 2020

Tweet Zdeňka Šarapatky z 20. ledna 2020. Autor příspěvek už smazal

Poslankyně ANO přijde s návrhem na výbor poté, až proběhnou veřejná slyšení kandidátů do Rady ČT a Rady Českého rozhlasu. Ta jsou naplánovaná na 4. až 6. února. „Nechci narušit volbu,“ tvrdí Kořanová. Teď také řekla: „Intenzivně jsem to řešila celý týden, protože to chci dotáhnout. Určitě se toho nevzdám.“ Říká, že ohledně Šarapatky obešla předsedy ostatních poslaneckých klubů, které mají své zastoupení ve volebním výboru - kromě ANO to jsou ČSSD, KSČM, ODS, Piráti, SPD, TOP 09 a STAN: „Přestřelil, všichni to uznali.“

To, jak Kořanová čte jeho příspěvek na sítích, Šarapatka na webu Hlídací pes nazval „záměrnou dezinterpretací“. Podle něj je výklad toho, co zveřejnil, nejednoznačný a z příspěvku nevyplývá, že by něco špatného přivolával na prezidenta. „Smrt je popleta a dobří odcházejí… skosí-li předčasně lidi, které máme rádi nebo jejichž charakter, osud, dobrota, často i věk, zásluhy, dílo atd. atd. si ji prostě nezaslouží. Tak to je a bude. A Zeman? Ať jde třeba k čertu, vím o něm své,“ prohlásil v pátek na síti radní ČT.

Ten býval jedním ze Zemanových poradců, když byl nynější prezident předsedou vlády. Rozešli se ve zlém poté, co Šarapatka upozornil na hanopis, který se pod tehdejším Zemanovým šéfporadcem Miloslavem Šloufem chystal na političku z ČSSD Petru Buzkovou. Šarapatka, který někdejší události popisuje v nedávno vydané knize Jaroslava Kmenty Rudý Zeman, následně z Úřadu vlády po dohodě odešel. A před pár měsíci, jak psal iDnes.cz, vysoudil omluvu za Zemanův lživý výrok v televizi Barrandov, že ho tehdejší premiér vyhodil pro neschopnost.

Šarapatka, který před zmíněným angažmá pro Zemana kandidoval za ČSSD do Senátu (neuspěl) a později pracoval pro premiéra Stanislava Grosse, je členem Rady ČT od září 2015, řádný šestiletý mandát mu tak končí příští rok. Před čtyřmi roky sondoval možnosti Šarapatkova odvolání Martin Komárek, tehdejší poslanec ANO a předseda volebního výboru, nakonec z toho sešlo. Tehdy šlo o Šarapatkovo trestní oznámení na prezidenta Zemana kvůli jeho výroku o kalašnikovu.