Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

„Poslední“ Balšínkova reakce na Kamberského: občas to třeba někdo nevydrží a všechno to poblije

Šéfredaktor Lidových novin tvrdí v reakci na slova bývalého komentátora listu, že tento si „myšlenkově zprivatizoval“ sobotní přílohu Orientace. Přesto prý ale chtěl, aby Kamberský zůstal.

Dalibor Balšínek. Foto: Profimedia.cz

Dalibor Balšínek. Foto: Profimedia.cz

Výkonný ředitel a šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek z dovolené ve Švýcarsku obšírněji - a jak tvrdí, naposledy - reagoval na sobotní prohlášení bývalého komentátora a vedoucího Orientace LN Petra Kamberského, že mu šéf listu zakazoval jiné názory než hradní - míněno souznějící s těmi prezidenta Klause.

SOBOTNÍ PROHLÁŠENÍ PETRA KAMBERSKÉHO

Za takřka dvacet let práce v novinách jsem nikdy nevyprávěl o vnitřních poměrech. ale při pohledu na dnešní LN a její sobotní přílohu říkám toto: ředitel Dalibor Balšínek mi nezřídka vyhazoval věty, odstavce i celé články z novin, když nebyly konformní s hradním postojem. Zakazoval mi předem psát o tématech jako je DPH, důchodová reforma či pěstounská péče, zejména když jsem měl jiný názor než Václav Klaus. Poslední kapkou, proč jsem odešel bylo toto: veřejně oznámil, že dostanu pokutu za otištění článku naše pravidelného přispěvatele Martina Putny a potí jsem dostal příkazem otisknout manifest akce D.O.S.T okomentovaný předsedu akce D.O.S.T. Michalem Semínem. Článek kter, jak se sám pochlubil kolegům, vymyslel Václav Klaus. A jelikož intelektuální příloha řízená jakýmkoli politikem přestává být intelektuální přílohou, výsledek byl jasný.

Zdroj: Facebook

„Ani slovem se mi nezmínil o útlaku, cenzuře či prosazování tzv. hradní politiky. Neřekl mi to osobně ani jinak veřejně ani když byl ve výpovědi, kterou sám podal,“ tvrdí Balšínek. Redakci Lidovek tvoří podle jeho slov „individuality, které se opravdu vzájemně moc rádi nemají“, což je podle něj „dábelská symbióza“.

Sám přitom přiznává, že se zmíněným předsedou inicativy D.O.S.T. Michalem Semínem z vlastního popudu dohodl, aby v dalším vydání Orientace reagoval na Kamberským zařazený text Martina C. Putny: „Mým cynickým trestem, a to přiznávám, bylo, že jsem jako reakci osobně požádal Semína, aby na Putnův text reagoval.“

„Občas to třeba někdo nevydrží a všechno to poblije. Takové poblití mi dobře nedělá, ale na tomto nastavení nic měnit nebudu,“ reagoval šéf Lidovek na Kamberského slova též Facebooku, který podle svých slov nemá rád, neboť ho vidí jako „kanál drbů, hysterie, pomluv a davových psychóz“, zatímco Twitter „je více o informacích než o vykecávaní“.

Prohlášení Balšínek zveřejnil pod jménem Antonín Hronovský, pod nímž na Facebooku vystupuje - Antonín je jméno jeho otce, Hronovský příjmení jeho děda. Tvrdí přitom, že profil s jeho jménem mu sebral Jaroslav Plesl, který mu před časem dělal zástupce (nyní je zástupcem šéfa Reflexu). Plesl říká, že to je lež: „Všechny profily toho jména jsem před dvěma lety preventivně zablokoval, aby mě nemohl šmírovat, jak je jeho zvykem.“

Podle výrazu „Dalibor Balsinek“ ani „Dalibor Balšínek“ nelze žádný profil nalézt. Neobsazené jsou profily facebook.com/daliborbalsinek, facebook.com/dalibor.balsinek a facebook.com/dalibor-balsinek.

„Plesle, a ty si nachystej rendlík, možná se brzo bude podávat prdelačka,“ vzkazuje závěrem Balšínek svému bývalému kolegovi. Jde o reakci na Pleslův sobotní tweet, že „voda na svini právě dosáhla bodu varu“.

KOMPLETNÍ PŮVODNÍ ZNĚNÍ VYJÁDŘENÍ DALIBORA BALŠÍNKA

FCB jsem nikdy neměl rád. Více než zdrojem informací se stává kanálem drbů, hysterie, pomluv a davových psychóz. Je to médium, kde lidé často ztrácejí zábrany a mají pocit, že zde mohou bez následků a zodpovědnosti říci cokoliv. Konečně i mou identitu mi vzal někdo, kdo už na mě delší dobu vaří vodu a už má pocit, že je na bodu varu. Proto jsem zde pod kryptogramem a zasílám, zde jen postřehy z Twitteru, který je více o informacích než o vykecávaní. Zde se naposledy výjadřím k případu s Petrem Kamberským.

PK mi nikdy o svých výhradách, které zde v sobotu napsal, neřekl. Jako jediný důvod odchodu, který uvedl, bylo, že mu vadí zamýšlené úspory. Chtěl jsem v Orientaci zrušit místo editora, to znamenalo, že by to PK musel dělat P. Zídkem sám, tedy jen první polovinu, protože tu druhou vždycky plnili Jirka Peňás, Ondřej Štindl a spol z kultury. Editorovi, tedy Josefu Grešovi, jsem nabídl jiné místo. Prostě jsem musel šetřit. Nakonec jsem si ale z obav z ohrožení Orientace, která je pro LN hodně důležitá, tento plán rozmyslel. Josefa jsem v Orientaci nechal. PK, který Orientaci, k mým občasným výhradách, dělal jinak dobře, jsem toto oznámil a navrhl jsem mu mírné zvýšení platu. Chtěl jsem chtěl, aby zůstal. Ani slovem se mi nezmínil o útlaku, cenzuře či prosazování tzv hradní politiky. Neřekl mi to osobně ani jinak veřejně ani když byl ve výpovědi, kterou sám podal. To jsem ovšem netušil, že je to „jeho Orientace“, kterou si bez vědomí vlastníka nebo mne jaksi myšlenkově zprivatizoval. Nakonec, na vánočním večírku LN, měl jedinou obavu, abych nenastoupil do Economie-takový oblíbený novinářský drb.

Celou dobu jsem měl pocit, že PK má hlavně problém s Kaiserem, Peňásem, Zlámalovou atd, protože proti nim rozesílal kritické maily, včetně jednoho pro neujžší vedení, kde vysvětloval, jak se komentátoři musí změnit a jak nově zorganizovat komentátorskou rubriku. Fakt je, že zpočátku loňského roku tam hlavně organizační problémy byly. Komentátoři možné ingerování PK rezolutně odmítli až paradoxně na Kaisera, kterému to tenkrát, dnes už ne, bylo celkem fuk. Ano, někdy na počátku, jsem s PK o této možnosti mluvil, ale když jsem viděl, co by to způsobilo, tak jsem od toho ustoupil. PK se pak pustil do psaní mailů, jak by to všechno pěkně zorganizoval. Chápu, že z konečného ne-výsledku byl frustrovaný.

Teď k Putnovi v Orientaci. PK žadnou pokutu nedostal, jen jsem ho seřval, že si tam nemůže dávat texty, aniž by o tom kdokoliv z vedení věděl. Výmluvy, že mu vypadl otvírák, že Putna byl jen dovnitř a že ví, že to bylo moc-ostatně proto dal do podtitulku cosi o kontroverzním textu-bylo jediné vysvětlení, které PK dal. Mým cynickým trestem, a to přiznávám, bylo, že jsem jako reakci osobně požádal Semína, aby na Putnův text reagoval. Vím, že pro některé intelektuály to bylo něco jako svatokrádež. Ano, provokovat mě baví a někdy to i přeženu. Nicméně publikování Semína bylo legitimní, protože byl označen za fašistu.

Představě, že Orientaci ovlivňuje VK, může uvěřit jenom hlupák nebo absolutní zaslepenec, lidé, kteří rozdělují svět s Klausem nebo proti němu. Do této pasti se vlákat nikdy nenechám a rozdělení společnosti na havlovskou nebo klausovskou nikdy nepřijmu, prostě proto, že by mě to omezovalo.

Myslí si snad někdo, že si VK objednal text o svém slovenském tchánovi, který také pod mým vedením vyšel jako otvírák v Orientaci? Nebo texty o amnestii, nebo o milosti, kterou z protekce dostala kamarádka Livie, nějaká paní Benešová?

V redakci LN sedí lidé, kteří se nikdy na něketrých důležitých věcech neshodnou. Sedí tam individuality, které se opravdu vzájemně moc rádi nemají. Mají diametrálně odlišné nazory, navíc to často komplikuji sám, vlastními vyhraněnými názory, takže porady bývají často dramatické (navíc jsem někdy vzteklý a cholerický). Výsledkem jsou LN jaké jsou. Píše do nich Palata, Zídek, Peňás, Němeček, Štindl, Petráček, Zvěřina, Weiss, Zlámalová, Zrno, Kaiser, v poslední době i Dražan-bez nároku na logiku v pořadí či kompletní výčet všech kmenových autorů názorových stran-a ti lidi mají dost odlišný systém myšlení. Za tuto ďábelskou symbiózu se platí. Občas to třeba někdo nevydrží a všechno to poblije. Takové poblití mi dobře nedělá, ale na tomto nastavení nic měnit nebudu. LN jsou z pohledu nákladu nejstabilnějšími deníkem v zemi, v roce 2012 měly ekonomicky lepší výsledek než v roce 2011 a vůbec jsou Mafře v printu premiantem. Lidovky.cz poprvé a to v 10-ti lidech dosáhly miliónu unikátních uživatelů. To všechno považuju za úspěch, ale ten se v Česku neodpouští.

FCB nemám rád, už proto, že se musím takto obhajovat a odrážet nestoudné pomluvy. U mnoha lidí mě mrzelo, že si přisadili, přitom sami mi to nebyli schopni říct do ksichtu. U řady to naopak očekávám. To je ale FCB.

Z iPadu a zasloužené dovolené Dalibor Balšínek

P.S. Plesle, a ty si nachystej rendlík, možná se brzo bude podávat prdelačka

Zdroj: Facebook