PPF nekoupí bulharskou Novu, úřad to neschválil

  • ČTK
  • 07. 01. 2019 19:05

Investiční skupina PPF Petra Kellnera nekoupí od skupiny Modern Times Group (MTG) 95% podíl v bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group ani zbylých 5 % od společnosti Eastern European Media Holdings. Transakci neschválil bulharský antimonopolní úřad. PPF to dnes oznámila ČTK. MTG informovala, že začíná vyjednávat s jinými zájemci.

Skupina PPF uvedla, že se bude v Bulharsku dál intenzivně věnovat rozvoji svých telekomunikačních aktiv ve společnosti Telenor, kterou získala jako součást akvizice telekomunikačních aktiv operátora Telenor ve střední a východní Evropě, konkrétně v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku.

Bulharský regulační úřad zablokoval prodej bulharské Nova Broadcasting Group české PPF loni v červenci. Komise pro ochranu hospodářské soutěže uvedla, že značný počet médií vlastněných společností Nova Broadcasting a PPF jim dává konkurenční výhodu na trhu s mediálními službami, což by je mohlo motivovat ke zvýšení cen, změně podmínek stávajících smluv nebo k omezení přístupu na trh.

PPF se na koupi bulharské mediální jedničky dohodla loni v únoru. MTG tehdy uvedla, že transakce bulharský podnik ohodnocuje na 185 milionů eur (4,8 miliardy Kč).

Nova Broadcasting Group je v Bulharsku podle dřívějších údajů největší komerční mediální skupinou s podílem na sledovanosti 33 %. Tvoří ji sedm televizních stanic a 19 firem poskytujících internetové mediální služby. Založena byla v roce 1994.

Kellnerova PPF vlastní mimo jiné většinový podíl v tuzemském operátoru O2, který je v Česku největším provozovatelem internetové televize. Dřív PPF vlastnila českou komerční televizi Nova, kterou v roce 2005 prodala společnosti CME.