Česká mutace otevřené online encyklopedie Wikipedia je dnes vypnutá na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Nově pojatá ochrana práv se nemá dotknout přímo Wikipedie, podle editorů ale výrazně omezí dostupnost zdrojů, z nichž čerpají. Kampaň jede i Uložto.

PPF nekoupí bulharskou Novu, úřad to neschválil

  • ČTK
  • 07. 01. 2019 19:05

Investiční skupina PPF Petra Kellnera nekoupí od skupiny Modern Times Group (MTG) 95% podíl v bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group ani zbylých 5 % od společnosti Eastern European Media Holdings. Transakci neschválil bulharský antimonopolní úřad. PPF to dnes oznámila ČTK. MTG informovala, že začíná vyjednávat s jinými zájemci.

Skupina PPF uvedla, že se bude v Bulharsku dál intenzivně věnovat rozvoji svých telekomunikačních aktiv ve společnosti Telenor, kterou získala jako součást akvizice telekomunikačních aktiv operátora Telenor ve střední a východní Evropě, konkrétně v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku.

Bulharský regulační úřad zablokoval prodej bulharské Nova Broadcasting Group české PPF loni v červenci. Komise pro ochranu hospodářské soutěže uvedla, že značný počet médií vlastněných společností Nova Broadcasting a PPF jim dává konkurenční výhodu na trhu s mediálními službami, což by je mohlo motivovat ke zvýšení cen, změně podmínek stávajících smluv nebo k omezení přístupu na trh.

PPF se na koupi bulharské mediální jedničky dohodla loni v únoru. MTG tehdy uvedla, že transakce bulharský podnik ohodnocuje na 185 milionů eur (4,8 miliardy Kč).

Nova Broadcasting Group je v Bulharsku podle dřívějších údajů největší komerční mediální skupinou s podílem na sledovanosti 33 %. Tvoří ji sedm televizních stanic a 19 firem poskytujících internetové mediální služby. Založena byla v roce 1994.

Kellnerova PPF vlastní mimo jiné většinový podíl v tuzemském operátoru O2, který je v Česku největším provozovatelem internetové televize. Dřív PPF vlastnila českou komerční televizi Nova, kterou v roce 2005 prodala společnosti CME.