Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Pracovní weby poslechly ombudsmana: upravují inzeráty, aby nediskriminovaly

Pracovní portál autorům inzerátů ukáže, jakým formulacím by se měli vyhnout, a vysvětlí proč.

  • ČTK
  • 02. 08. 2011 06:00

Portály pracovní inzerce i personální agentury se začaly zajímat o to, jak nabízet práci, aniž by někoho diskriminovaly. Úpravou inzerátů reagují na nedávné upozornění veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského, že každý šestý pracovní inzerát je diskriminační.

Ombudsman to zjistil v průzkumu a po zveřejnění jeho výhrad vznikl průvodce férovým náborem zaměstnanců. Je ode dneška dostupný na stránkách www.lmc.eu/ferove, uvedl dnes Varvařovský v tiskové zprávě.

Průvodce vytvořil ve spolupráci s ombudsmanem provozovatel dvou portálů pracovní inzerce. Web autorům inzerátů ukáže, jakým formulacím by se měli vyhnout, a vysvětlí proč. Nabízí modelové příklady, jak by férový inzerát mohl vypadat.

„Zaměstnavatelé by si touto cestou, přímo při zadávání inzerátů, měli postupně osvojit pravidla rovného zacházení a být si vědomi nejen rizik, ale také přínosu v podobě konkurenční výhody a zvýšení prestiže firmy,“ uvedl Varvařovský. Kvůli diskriminaci mohou firmy čelit žalobě pro porušení antidiskriminačního zákona.

Ombudsmanův tým prozkoumal 12 tisíc inzerátů zveřejněných na jednom z pracovních portálů od 1. do 7. dubna. Zjistil například, že častou nepřímou diskriminační praxí je hledání člověka do mladého kolektivu.

Za diskriminaci ombudsman považuje i to, když firma třeba jako pomocnou sílu na stavbu nebo do zahradnictví chce člověka s čistým trestním rejstříkem. Přitom nejčastějším důvodem uvěznění v ČR je prý neplacení alimentů a kvůli podobným pracovním požadavkům mají tito lidé po návratu z vězení znesnadněno hledání nového místa.

Diskriminovat může i požadavek nepřiměřeně dlouhé praxe. V průzkumu se jeho tvůrci setkali s tím, že část inzerentů žádala třeba 15 nebo 20 let praxe. Podle Michala Čermáka z ombudsmanovy kanceláře tak zároveň při požadavku vysokoškolského vzdělání mohou zaměstnavatelé vyřadit ze hry rodiče, kteří strávili nějaký čas s dětmi na rodičovské dovolené.

„Jsme přesvědčeni, že i tam může motivace zaměstnavatele směřovat,“ uvedl.