Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Pracujte s příběhem

Všichni mají příběh, nejen lidé, i věci ho mají. Média příběhy milují a příběhy prodávají.

Děláte v PR? Chcete dělat v PR?

Tak vám budu chvíli vyprávět. Poslouchejte.

Sobotní poledne. Vyspávání po dlouhém pracovním týdnu. Páteční večer byl celý zasvěcený debatě o singularitě, zákonitostem evoluce, rovnováze dobra a zla. Jejich podstatě. A pivu samozřejmě.

Jeden včerejší spolusedící se ostatní u stolu dlouhou dobu snažil přesvědčit, že pokud se lidé již rodí jako dobří nebo zlí, všechny ženy se určitě rodí jako zlé. Vyvracet někomu jeho názory vyčerpává. Zasloužený spánek. Nebojte, není to blbec, jenom gay. Je v menšině a argumenty na vodě. Vzdal boj o ženy? Zranily ho a on jim to nedokáže odpustit? Bojuje teď za svojí menšinu, cítí se v ní dobře a má na to právo.

Z postele vytahuje až vůně kafe. Otec stojí u presovače. Ta minulá značka kafe stála za starou belu. Tohle je něco jiného. Itálie. Bavíme se o energetice, je to jeho obor. Já v ní hledám témata a vyptávám se ho a on mi vypráví. Zázraky techniky. Kouříme. Venku je krásně. Půjdu se projít.

Baví mě chodit, chůze je přirozená a vyhovuje mi. Koupil jsem si skvělé boty. Chodit v nich jedna báseň. Boty jsou základ, říkala paní Gumpová malému Forrestovi.

Město na soutoku. Krásné, historické, komunisty zjizvené. Starosta prý chlastá a krade. Můj učitel zeměpisu se ho snaží nahradit, ale zase s ním vyběhli. Vyrostl jsem tam. Je to bezpečný přístav.

Na zámku otevřeli novou vinotéku. Vyzkouším, jaké víno teď dělá pan kníže. Jeho žena, kterou nedávno vyměnil za mladší, dělá dobré víno o kousek dál dole u řeky. Vydupala kvalitní vinařství z producenta patoků. Má víno a svojí práci ráda. Kníže většinou na co sáhl, nedotáhl. Když tohle píšu, tak už vím. Asi šel do sebe. No dobře, beru ho na chvíli na milost.

Stavím se na kafe u kamaráda. Dělá na baru. Vejdu dovnitř. Šero, je to takový maloměstský pajzl. Herna, nebo bar, nevím jak to pojmenovat. Vlastně ano, je to prostě „liďák“. Lidový dům. Postavili ho sociální demokraté, schůzovali tu, plesali, hlásali svou pravdu. Dům byl jejich prostředek, který jim k tomu pomáhal. Pódium, velký sál, na stropě látka pro lepší akustiku. Všechno je stále vidět i pod nánosem. Měli to dobře promyšlené. Teď kulečníky, automaty, nevkus. Kafe tu mají slušný.

Posedávají tu dva kluci, znám je od vidění, jsou tak o pět let mladší než já. Jeden z nich se nedávno vrátil ze služby v cizinecké legii. Má zvláštní pohled. Přemýšlím o tom. Pět let v cizinecké legii! Udělali z něj zabijáka. Nepochybuji, že musel zabíjet. Je to přeci rozkaz! Koho? Afričany? Talibance? Nevím. Ale určitě viděl strašné věci. Dokáže to unést? Bude vojákem dobra, nebo zla? Využije, nebo zneužije svoje schopnosti? Věřím v dobro, ale neřeknu vám, na čí straně stane nástroj.

Chcete pointu? Žádnou to nemá.

Nevíte, proč to píšu?

Prostě píšu, baví mě to, je to moje práce, můj chleba. Hledat a vyprávět příběhy. Všichni mají příběh, nejen lidé, i věci ho mají. Děláte v PR? Naučte se tedy prosím pracovat s příběhem. Představte si pod lidmi a věcmi jejich příběh, vymyslete ho. Pro lidi o kterých chcete, aby se psalo. Pro věci, vaše produkty nebo produkty vašich klientů.

Pak se zeptejte, mají svůj příběh? Zaslouží si, aby se o nich psalo? Pokud ano, tak se o nich psát bude. Média příběhy milují a příběhy prodávají.