Praha bude mít vlastní virtuální mapu, zobrazí dopravu, zástavbu i proudy větru

Studio Dev:Guerilla Romana Wernera představilo na letošní akci Czech VR Fest v pražských Dejvicích svůj nový projekt Smart City. Jde o mapu Prahy zobrazující různá data v prostředí virtuální reality. Projekt vzniká na základě výběrového řízení městské společnosti Operátor ICT a zatím se soustředí pouze na vybranou část hlavního města. V budoucnu by však měl mapovat celé jeho území.

Smart City je součástí plánu Smart Prague od téže městské firmy, která jej chce naplnit do roku 2030. „Chceme toho dosáhnout mimo jiné pomocí virtualizace Prahy, aby znala svá data a mohla je využívat,“ vysvětlil Michal Kraus z Operátora ICT. V praxi jde o trojrozměrný plán města zobrazující se ve virtuálním prostředí, fungující s headsety Microsoft Hololens. V různých vrstvách mapy, které uživatel pohybem ruky ovládá prostřednictvím hvězdicovitého menu, se pak zobrazují všechna data důležitá pro další rozvoj města. „Vizualizujeme směry proudění větru, znečištění, jsme schopni vizualizovat i vlivy nově zamýšlené zástavby, v budoucnu pak chceme zobrazovat i dopravu a propojit se s nějakou sensorickou sítí, abychom mohli zobrazovat data v reálném čase,“ objasnil funkce Smart City Roman Werner.

Data studio čerpalo od Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, jako mapový podklad mu sloužily Open Street Maps. Uživatel si mapu může různě přibližovat a oddalovat, podle toho se také mění zobrazení dat. „Zobrazíme data do výšky zhruba 100 metrů, v tuhle chvíli dokážeme pohodlně vizualizovat rozlišení do čtyř metrů, případně pokud si uděláme výřez jedné ulice, tak i do dvou metrů, pokud omezíme jiná data,“ doplnil technický ředitel Dev:Guerilla Tomáš Kasalický.