Praha hledá nový design zastávek MHD a zábradlí

Zastávka na Karlově náměstí v roce 1936

Zastávka na Karlově náměstí v roce 1936

Hlavní město Praha hledá novou podobu zastávek městské hromadné dopravy. Příslušné řízení vyhlašuje Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) spolu s magistrátem, zájemci se mohou hlásit do poloviny dubna. Vítězný návrh by měl být znám zhruba v listopadu. Tento krok navazuje na vyhlášení vítěze na novou podobu pražských laviček, odpadkových košů a stojanů na kola. Cílem města je vytvořit vlastní design, který vychází z prostředí Prahy.

„Výhledově by mělo proměnou postupně projít až 2.000 zastřešených zastávek,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Přednost budou mít zastávky, které potřebují okamžitou výměnu, nebo kde dosud vůbec nejsou. Už dnes známe přes 350 takových míst,“ doplnil ředitel IPR Ondřej Boháč.

Zastávka by měla chránit před nepříznivým počasím a také zjednodušit cestujícím orientaci. Jednoduchá údržba, odolnost vůči vandalismu nebo univerzální a nadčasový design jsou další požadavky, které bude odborná komise hodnotit při výběru finalistů a vítěze. Jednací řízení s uveřejněním není na rozdíl od klasické architektonické soutěže anonymní. Komise, přizvaní odborníci a zadavatel tedy mohou s účastníky při procesu komunikovat.