Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Praha má 480 milionů na vouchery pro startupy

Pražský voucher. Foto: Stanislav Pecháček

Pražský voucher. Foto: Stanislav Pecháček

Pražský voucher. Foto: Stanislav Pecháček

Pražský voucher. Foto: Stanislav Pecháček

Pražský magistrát se rozhodl podpořit začínající podnikatele prostřednictvím projektu Pražský voucher, finančních poukázek, na něž je k dispozici celkem 480 milionů Kč. Ty jdou částečně z Evropských strukturálních a investičních fondů. Výzva pro příjem žádostí odstartuje už v říjnu, lze ji podat výhradně elektronicky, prostřednictvím několika krátkých formulářů. Dotace může pokrýt až 85 % nákladů jednotlivých projektů, to u rozpočtů pod 500.000 Kč. Na rozpočet nad 500.000 Kč lze získat výši podpory 50 %, v tomto případě je nejvyšší dotace 2 miliony Kč.

Žádat o podporu mohou malé a střední podniky zaměstnávající méně než 250 lidí a s obratem nepřesahujícím 50 milionů eur ročně. Další podmínkou je sídlo firmy či provozovny v hlavním městě. „Podle našich údajů se do Pražského voucheru může zapojit přibližně 37.000 firem,“ uvedl ředitel odboru projektového řízení pražského magistrátu Jan Dobrovský.

Projekt má firmám posloužit celkem v pěti oblastech.

  • První z voucherů slouží na podporu služeb od komunikačních agentur, tvorbu vizuální identity, kampaní, webovou komunikaci, aplikace a podobně.
  • Druhý z nich je zaměřený na koučing a mentoring, tedy k získání dovedností a know-how od lidí, kteří se v tomto odvětví pohybují.
  • Třetí typ je k získání zahraničního know-how v tréninkových centrech globálního byznysu či získání obchodních kontaktů a tipů na investory od profesionálů.
  • Součástí podpory může být také účast na zahraničních výstavách a veletrzích, kde se prezentují firmy a produkty. Jde o možnost získat další kontakty.
  • Poslední z forem podpory je inovace, která slouží pro financování inovačních výzkumů zadaných veřejným výzkumným institucím akreditovaným u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Druhé kolo výzev na příjem žádostí, které odstartuje v říjnu, může být zároveň poslední. „V říjnu vyhlásíme s největší pravděpodobností poslední vlnu výzev. Zájem žadatelů byl v prvním kole až nečekaně veliký. Očekáváme, že jen tak neutichne a zbývající finanční prostředky v druhém kole rozdáme. Podnikatelům doporučuji s podáním žádosti určitě neotálet,“ doplnil ředitel odboru Dobrovský.