Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Praha má tendr na design nových prvků mobiliáře

Hlavní město chce nové lavičky, stojící i závěsné odpadkové koše a stojany na kola.

Hlavní město Praha vypsalo veřejnou zakázku na návrh setu pražského městského mobiliáře, obsahujícího lavičky, odpadkové koše a stojan na kola. Tendr je dvoukolový, o rozdělení cen rozhodne porota na základě hodnocení návrhů a prototypů ve druhém kole. První cena činí 120.000 Kč, druhá 80.000 Kč a třetí 40.000 Kč. Do tendru se lze hlásit do 20. prosince 2016

Mobiliář by měl být dostatečně reprezentativní pro významné i běžné veřejné prostranství. Každá jeho navržená součást má být schopna vystupovat samostatně i v sestavě s dalšími prvky. Jednotlivé prvky by měly být reprezentativní, umožňovat snadnou údržbu a správu. Vycházet mají z charakteru a historie pražského prostředí, a dotvářet tak vizuální charakter veřejných prostranství. Umisťovány budou jak do uličních prostranství a náměstí, tak do parků, převážně v centru a širším centru Prahy. 

Návrhy zhodnotí porota ve složení autor švýcarského městského mobiliáře Claude Brulhart, akademičtí architekti Jiří Pelcl a Petr Hájek, pražská primátorka Adriana Krnáčová, architektka Pavla Melková, designérka Eva Eislerová a ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu Jiří Skalický.

Účastníkům soutěže v prvním kole nepřísluší náhrada výloh. Ti, kteří postoupí do druhého kola, získají nárok na skicovné ve výši 80.000 Kč bez DPH a v případě výroby prototypu na náhradu nákladů na jeho výrobu v maximální výši 280.000 Kč bez DPH.

Pražský městský mobiliář provozuje od roku 1994 společnost JCDecaux, která letos v lednu deklarovala, že jej chce provozovat i nadále.