Praha v ulicích zakázala reklamní kostýmy a rozdávání brožur

Vyhláška kromě pražské památkové rezervace platí pro Vinohrady.

  • ČTK
  • 04. 11. 2014 15:24
Rozdávat brožury už legálně nebude možné. Foto: Profimedia.cz

Rozdávat brožury už legálně nebude možné. Foto: Profimedia.cz

Dosluhující radní hlavního města dnes zpřísnili vyhlášku o pouliční reklamě. Od Nového roku nebudou moci po pražských ulicích chodit lidé převlečení do reklamních kostýmů. Novela rovněž zakazuje pouliční rozdávání brožur a katalogů a upravuje umístění reklamních plachet na domy. Nově bude možné dávat reklamy na plachty pouze tehdy, budou-li na stavebním lešení stojícím u rekonstruovaného domu. Reklama bude moci zabírat maximálně 20 % plachty, na zbytku musí být obraz opravovaného domu.

Sankce za porušení vyhlášky může dosáhnout až 2 milionů Kč. „Cílem novelizace je omezit ty formy reklamy, které výrazně zasahují a ovlivňují podobu veřejných prostranství, a taktéž rozšířit území působnost tohoto nařízení,“ uvedl radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Pražané by už tak neměli potkávat například obří hrnek na kávu, ovoce nebo žraloky, kteří v centru města lákají zákazníky. „Nově se jako zakázané komunikační médium stanoví reklamní převleky, kterými je šířena reklama pomocí do nich převlečených osob. Tato reklama slouží k propagaci provozoven (prodejen), v nich realizovaných služeb nebo zde prodávané zboží,“ píše se v materiálu.

Dodržování vyhlášky budou kontrolovat úředníci magistrátního živnostenského a občanskosprávního odboru. Radní také rozšířili její platnost: zatímco nyní se vztahuje pouze na pražskou památkovou rezervaci, nově bude platit i pro Vinohrady v oblasti ohraničené ulicemi Rumunská, náměstím Míru a Anglická.

Dnešním rozhodnutím bylo i zpřísněno rozdávání reklamních předmětů. Dosud platí zákaz pro reklamní letáky, nově bude zakázáno rozdávat na veřejných prostranstvích i brožury a katalogy.

Vyhláška omezující pouliční reklamu platí v hlavním městě od konce roku 2005. Zakazuje například rozdávání letáků v ulicích nebo odstavení reklamního přívěsu v ulicích Prahy.