Pražská TV Metropol přešla z vysílací sítě Telefóniky do sítě Radiokomunikací

Síť Telefóniky přichází o klíčové zákazníky a je dlouhodobě pozadu za vládním plánem výstavby.

Pražská televize Metropol změnila distributora svého signálu v pozemních sítích. Dnešní půlnocí opustila multiplex 4 společnost Telefónica O2 a přesunula se do multiplexu 3, který provozují České Radiokomunikace.

Umožnil to ústupek provozovatele digitální vysílací sítě 3, jenž nově nabízí menším televizím vysílat jen v některých regionech. Dříve musely stanice platit za pokrytí téměř po celé republice, všude, kam síť vysílala.

Metropol dosud vysílala pouze z vysílače na Olšanech, teď přechází na vysokovýkonná stanoviště Cukrák a Žižkov. Signál metropolitní televize tak mohou naladit přes 2 miliony lidí - na celém území Prahy i ve větší části Středočeského kraje, oznámil provozovatel.

„Problém distribuce signálu naší televize se podařilo vyřešit nejlepším možným způsobem,“ říká ředitel Metropolu pro vysílání Jiří Němeček. Metropol vysílá také v základních nabídkách kabelových operátorů působících v Praze.

Přesuny v digitálním éteru

Digitální síť 3 provozuje společnost Czech Digital Group, kterou Radiokomunikace nedávno koupily. Kromě TV Metropol v ní vysílá ženský kanál Prima Love a křesťanské rádio Proglas.

Naopak o klíčové zákazníky přichází ve své síti 4 Telefónica. Pro Metropolu chce podle vyjádření ředitele Jiřího Balvína pro DigiZone.cz odejít hudební televize Óčko. Pak by v síti Telefóniky zůstaly jen technologické testovací vysílání ČT1 a Novy.

Síť Telefóniky je jako jediná ze čtyř fungujících dlouhodobě pozadu za vládním harmonogramem výstavby. Podle údajů ČTÚ pokrývá nyní jen zhruba čtvrtinu území.

Sítě 1, 2 a 3 (ve „veřejnoprávní“ síti 1 vysílají programy ČT a Českého rozhlasu, v síti 2 programy Novy, Primy a TV Barrandov) zasahují signálem téměř celou republiku.