Přechod na DVB-T2 se místo června završí v říjnu

Prodloužení přechodu na nový standard o čtyři měsíce má stát maximálně 50 milionů Kč.

  • ČTK
  • 25. 05. 2020 20:20

Vláda dnes rozhodla, že dokončení přechodu na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 se posune o čtyři měsíce, z konce června na konec října. Posun si má vyžádat nejvýš 50 milionů Kč navíc. V březnu bylo vypínání stávajících vysílačů kvůli pandemii koronaviru pozastaveno. Podle Českých Radiokomunikací by se vypínání stávajících vysílačů DVB-T mohlo obnovit v půli července.

Přechod na DVB-T2 byl podle ministerstva průmyslu a obchodu před pozastavením kvůli epidemii zhruba v jedné třetině. Uskutečnil se v Praze a Středočeském kraji a částečně v ostatních českých krajích. „Cílem bylo vytvořit časový prostor, aby se obyvatelé, kteří ještě nepřešli na nový vysílací standard DVB-T2, nemuseli tímto procesem zabývat a zároveň zůstala zachována jejich informovanost o přijímaných opatřeních,“ uvedl resort v předkládací zprávě.

S ohledem na uvolňování opatření přijatých v souvislosti s pandemii, zejména otevíráním obchodů se spotřební elektronikou, je podle ministerstva žádoucí v procesu pokračovat, aby se dokončením procesu uvolnilo pásmo 700 MHz ve prospěch mobilních datových sítí. Pásmo by se mělo uvolnit před zahájením aukce kmitočtů, které se čeká na podzim.

Změna bude mít dopad na radiokomunikační účet, který spravuje Český telekomunikační úřad. Zmíněných 50 milionů Kč dodatečných nákladů má přibýt kvůli prodloužení souběžného vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2.

Aktualizovaný harmonogram přechodu by měl podle Radiokomunikací respektovat původní intervaly mezi vypínáním jednotlivých vysílačů. Zkrácení plánu není možné jak z technických důvodů, tak proto, aby diváci měli dostatek času se na změnu připravit. Domácnosti pro naladění nového signálu potřebují televizi nebo set-top box, které DVB-T2 umí přijímat.