Přechod na DVB-T2 vyjde ČT na 1,3 miliardy Kč

Vypínání vysílačů v druhé vlně televizní digitalizace začíná dnes, skončí s červnem 2020.

Havlíček, Dvořák, Vážan

Zleva ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), generální ředitel České televize Petr Dvořák a ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan 25. listopadu v Praze na tiskové konferenci k přechodu na nový standard televizního vysílání DVB-T2. Foto: ČTK / Kateřina Šulová

Česká televize vynaloží v letech 2018 až 2021 na druhou vlnu digitalizace vysílání celkem 1,3 miliardy Kč. Na pondělní tiskové konferenci v prostorách pražské vysílací věže na Žižkově to řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Letos, kdy přechod na nový standard vysílání DVB-T2 začíná, to přitom podle něj bude 366 milionů, příští rok, kdy bude přechod vrcholit, 460 milionů.

Zhruba 500 až 600 milionů z celkové částky bude vynaloženo na nutné investice do televizní techniky, zejména na přechod z formátu záznamu obrazu 1080i na 1080p. Změny se tak dotknou prakticky kompletní postprodukce a vysílání. „Česká televize musí kompletně změnit svou technickou infrastrukturu, vysílací řetězce i pracoviště, také třeba všechny mikroporty,“ podotkl ředitel Dvořák.

Částka 1,3 miliardy kromě investice do techniky zahrnuje provozní náklady nebo náklady na informační kampaň. Té veřejnoprávní vysílatel vyhradil ve svém vysílání prostor, který má podle Dvořáka hodnotu kolem 35 až 40 milionů Kč, přičemž spoty běží už rok a půl. Stát přitom dá letos na informační kampaň 28 milionů. Operátoři vysílacích sítí už dřív odhadli své náklady na přechod zhruba na miliardu korun.

Finance na technologickou změnu Česká televize čerpá z vrácené DPH. Vratka se ročně pohybuje kolem 350 až 400 milionů ročně.

Vypínání začíná 27. listopadu

Přechod na DVB-T2 začne už dnes v Praze a ve středních Čechách z vysílačů Žižkov a Cukrák. Minutu před půlnocí na čtvrtek České Radiokomunikace vypnou vysílání programů ČT ve stávajícím standardu DVB-T. Od té doby lidé mohou naladit jen signál v novém standardu DVB-T2. Následovat bude 7. ledna oblast východních Čech a Votic, které pokrývají i významnou část jižních Čech. V lednu se též začnou vypínat první vysílače komerčních televizí - konkrétně k 8. lednu dojde k vypínání signálu Novy, Primy, Barrandova a dalších ze Žižkova, a 15. ledna z Cukráku. Přechod bude dokončen do konce června 2020.

„Oproti první vlně digitalizace je tu velký rozdíl. Tehdy diváci získávali s přechodem kvalitnější signál, kvalitnější příjem a mnohem větší nabídku jednotlivých televizních kanálů. To se teď neděje,“ řekl na dotaz Médiáře ředitel ČT Petr Dvořák. „My jako Česká televize nabídneme divákům vyšší kvalitu, kterou budeme schopni doručit prostřednictvím nového signálu, to znamená, že všechny naše kanály poběží ve vysokém rozlišení obrazu, v HD. Jak se zachovají komerční televize, to nevíme. Uvidíme po Novém roce, protože teď se přechod týká především České televize.“

Piktogram DVB-T2

V období od 1. do 27. listopadu viděli v pravém horním rohu svých obrazovek speciální piktogram ti, kterých se týká první vlna vypínání a na DVB-T2 dosud nepřeladili. Od čtvrtku 28. listopadu uvidí tento piktogram i lidé ve všech ostatních lokalitách Česka, jež do června 2020 přechod čeká. Kromě piktogramu pokračuje i spotová kampaň - minipořady, které Česká televize vyrobila, jsou tlumočeny do znakové řeči a obsahují i zvukový popis pro nevidomé a skryté titulky pro neslyšící. Pomoc nabízí také divácké centrum České televize, které dneškem posiluje svou kapacitu

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je na přechod na DVB-T2 připraveno kolem 60 % lidí, kterých se to týká, a procento se každý den s blížícím se přechodem zvyšuje.

Už od loňského března si mohou diváci ČT naladit DVB-T2 v takzvané přechodové síti, která pokrývá 99,7 % území. Ta bude postupně nahrazena definitivními kmitočty.

Obsah sítí během přechodu na DVB-T2

Obsah sítí během přechodu na DVB-T2. Kliknutím zvětšíte

Termíny vypínání jednotlivých vysílačů

Termíny vypínání jednotlivých vysílačů. Kliknutím zvětšíte

K příjmu nového typu signálu potřebují buď televizor vybavený tunerem pro příjem DVB-T2, nebo set-top box. Všechny vhodné přijímače by měly být otestované Českými Radiokomunikacemi a vybavené etiketou DVB-T2 ověřeno.

Pozemní digitální televizní vysílání v současnosti využívá kolem 60 % domácností v Česku. Přechod ale zvyšuje zájem o jiné formy příjmu signálu. „Z našich prodejů je vidět, že lidé řeší přechod na DVB-T2 na poslední chvíli a často právě pořízením internetové televize. Každý týden evidujeme tisíce nových aktivací O2 TV, a to zejména v Praze a středních Čechách, kde tento týden dojde k vypnutí prvních vysílačů. Během uplynulých 14 dnů se počet nových zákazníků oproti předchozím týdnům zdvojnásobil,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.