Přechodného šéfa po Duhanovi radní nezvolili

Nejpozději 3. února příštího roku musejí radní Českého rozhlasu vybrat nového řádného generálního ředitele. Prozatímního ředitele zatím vybrat nezvládli.

Jan Menger kandidoval na šéfa rozhlasu už v roce 2011, proti Peteru Duhanovi. Byl jedním z šestice nominovaných tehdejší radou. Foto: Profimedia.cz

Jan Menger kandidoval na šéfa rozhlasu už v roce 2011, proti Peteru Duhanovi. Byl jedním z šestice nominovaných tehdejší radou. Foto: Profimedia.cz

Rada Českého rozhlasu ve středu nezvolila prozatímního generálního ředitele veřejnoprávního rádia, který by měl ve funkci od 4. listopadu nahradit odcházejícího Petera Duhana. Neuspěl ani jeden z navrhovaných kandidátů, kterými byli náměstek pro program a vysílání René Zavoral, náměstek pro regionální vysílání Jan Menger a ředitel odboru techniky Karel Zýka. Menger i Zýka chtěli rozhlasu šéfovat už před čtyřmi lety, ale proti Duhanovi neuspěli.

Prozatímního šéfa včera nepřinesla ani jedna ze dvou voleb. V prvním kole získal největší počet pěti hlasů Menger, který následně z hlasování odstoupil. Svůj krok vysvětlil snahou o zachování kontinuity a podporou náměstku Zavoralovi, který měl po prvním kole tři hlasy. Ve druhém kole se tak rada rozhodovala mezi Zavoralem a Zýkou, který v prvním kole dostal jeden hlas. Ani jeden z nich však nezískal potřebný počet šesti hlasů. Druhé volby se opět účastnila kompletní trojice navržených, ale ani tentokrát nikdo dostatečný počet hlasů nedostal.

„Není to žádná tragédie, zákon neurčuje termín a zároveň funguje statutární zástupce generálního ředitele. Rada se k volbě vrátí patrně v listopadu,“ prohlásil předseda rozhlasové rady Michal Stehlík. Statutárním zástupcem je náměstek Zavoral.

Řádný šéf vzejde z otevřeného tendru

Rada ve středu také vyhlásila otevřené výběrové řízení na nového šéfa Českého rozhlasu. Termín pro podání přihlášek stanovila na 9. prosince. Uchazeči musí předložit projekt na období 2016 až 2021. Jeho součástí bude zhodnocení současné situace rozhlasu, pohled na profil stanic či motivace uchazeče. Do druhého kola postoupí pět kandidátů, kteří absolvují veřejné slyšení. Volba generálního ředitele se uskuteční nejpozději 3. února 2016, tedy do tří měsíců od odchodu předchozího. Tak to ukládá zákon.

Na odchodnou 2,72 milionu

Duhan před dvěma týdny oznámil rezignaci, a to ke 3. listopadu. Uvedl, že ho k rezignaci vedou zdravotní důvody a zmínil také údajný tlak ze strany některých členů rady a její dozorčí komise.

Na základě konkurenční doložky, která mu zakazuje pracovat deset měsíců pro jiné rádio, si Duhan odnese deset měsíčních platů plus poměrnou část bonusů za poslední čtvrtletí. Bral v základu 160.000 Kč měsíčně, na odměnách v kvartálu dostal 336.000 Kč, rozpočítáno na měsíce to činí 272.000 Kč, desetinásobek je tedy 2,72 milionu, vypočítal předseda rady Stehlík. Uvedl též, že pracovní smlouva přesně definuje, na co má odcházející ředitel nárok a ve vyplacení desetinásobku platu tedy rada „nemá co řešit“.

Tématem naopak podle Stehlíka bude otázka dalších odměn. Na bonusech si Duhan mohl přijít až na 480.000 Kč za pololetí, v poslední době mu je ale rada opakovaně snižovala.