Přechodným šéfem rozhlasu zvolen Zýka

Prozatímní ředitel má vést veřejnoprávní rádio tři měsíce. Nejpozději do 3. února musejí podle zákona rozhlasoví radní zvolit řádného nástupce Petera Duhana, jež dnes odstoupil.

Karel Zýka. Foto: Český rozhlas

Karel Zýka. Foto: Český rozhlas

Český rozhlas přechodně povede Karel Zýka, dosavadní ředitel odboru techniky a šéf týmu pro digitalizaci veřejnoprávního rádia a čerstvě též jeden z jeho zástupců v Evropské vysílací unii. Zýku dnes Rada Českého rozhlasu na své mimořádné schůzi zvolila prozatímním ředitelem na další tři měsíce. Stalo se tak v nejzazší termín, k dnešku totiž rezignoval na funkci generálního ředitele rozhlasu Peter Duhan. Svému nástupci ale funkci osobně nepředá, Zýka je totiž dnes na služební v cestě v zahraničí a zvolen tedy byl v nepřítomnosti.

Zýku navrhl radní Petr Šafařík, radní Ervín Kukuczka poté nominoval Alexandra Píchu, někdejšího ředitele Radiožurnálu a od léta šéfredaktora Českého rozhlasu Plus. „V osobním rozhovoru pan Pícha vyjádřil souhlas se svou případnou nominací,“ doplnil místopředseda rady Jiří Vejvoda. Zýka následně dostal šest hlasů, Pícha tři. „Prioritou bylo zajistit kontinuitu vedení rozhlasu,“ podotkl po schůzi předseda rady Michal Stehlík. Médiáři řekl, že hlasoval pro Zýku. Toho ostatně navrhoval v předchozí volbě v říjnu, jež tehdy výsledek nepřinesla.

Od zítřka 4. listopadu začne Rada Českého rozhlasu sbírat přihlášky do otevřeného výběrového řízení. Přihlasit se může kdokoli, kdo splní zákonné podmínky. Uzávěrka přihlášek je 9. prosince. Rada pak musí nového řádného ředitele zvolit do 3. února, tedy do tří měsíců od rezignace předchozího šéfa rozhlasu.

Hlavně sestavit rozpočet

„Mezi mé úkoly bude patřit zejména uzavření letošního hospodaření, budeme také pokračovat v rozjetých projektech i v digitalizaci rozhlasového vysílání. Klíčovým tématem pak bude sestavení rozpočtu na rok 2016,“ uvedl Zýka. „Neplánují žádné významné zásahy do chodu rozhlasu,“ prohlásil také.

Kdo je Karel Zýka 

V roce 1992 absolvoval Fakultu elektrotechnickou Českého vysokého učení technického v Praze. Celý svůj profesní život pracuje v médiích. Pět let byl technickým ředitelem Rádia Alfa, prvního soukromého celoplošného rádia v Česku. V letech 2000 až 2006 pracoval v Českém rozhlase jako ředitel úseku komunikace. Následně obě zkušenosti, tedy technickou i marketingovou, využil v televizi Prima, kde šest let řídil síť regionálních televizí a kde byl mimo jiné zodpovědný za přechod regionů na digitální vysílání DVB-T. V té době byl také členem expertní skupiny Českého telekomunikačního úřadu, která přechod všech televizí na digitální terestrické vysílání koordinovala. Od září 2014 je ředitelem odboru techniky Českého rozhlasu.