Pavle Holcové, spolupracovnici zavražděného žurnalisty Jána Kuciaka, slovenští kriminalisté při osm hodin trvajícím výslechu zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům, jež s Kuciakem nesouvisejí, píše Sme. Novinářka odmítla poskytnout k mobilu kódy, policisté se je pokusí prolomit. „Enormní zájem měli na tom, abych jim řekla, co vím o slovenských podvodech na DPH a podnikání Mariána Kočnera. Když jsem jim odpověděla, že jsem se tím nezabývala a detaily k těmto případům nemám, nevěřili mi,“ řekla Holcová ČTK. Pak výslech popsala blíž. Český Nadační fond nezávislé žurnalistiky žádá, aby policie okamžitě telefon Holcové vrátila.

Přechodová síť ČT pro DVB-T2 je hotová

Česká televize s předstihem spustila všechny vysílače pro druhou generaci digitálního vysílání ve standardu DVB-T2. Takzvaná Přechodová síť 11 od května pokrývá 99,6 % území Česka a umožňuje přijímat kompletní programovou nabídku ČT ve vysokém rozlišení obrazu (HD). Přechod na nový vysílací standard zahájila ČT ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi letos 29. března. Na nový standard vysílání se celé Česko musí kompletně přesunout do konce června 2020.

„Výstavba sítě trvala zhruba půl roku a poslední vysílače byly spuštěny v první polovině května,“ uvedly Radiokomunikace. „Některé vysílače se navíc podařilo zprovoznit dřív, než bylo plánováno,“ podotkl Pavel Hanuš, vedoucí úseku strategie a rozvojových projektů ČT. Posledními přidanými vysílači v přechodové síti ČT jsou Trutnov – Černá hora, Chomutov – Jedlák, Mařský vrch u Vimperka a Tlustá hora ve Zlínském kraji. Dohromady síť tvoří 26 základních vysílačů.

Pro naladění přechodové sítě ČT stačí v případě individuální antény zvolit automatické ladění na televizoru. Podmínkou je mít televizor či set-top box schopné přijímat DVB-T2, ověřených je na trhu přes 1.600. Společné televizní antény (STA) mohou vyžadovat úpravu od servisu.