Před přímou prezidentskou volbou: Tomio Okamura a jeho půlrok v českých denících

Jak o výrazném politickém kandidátovi referoval za posledních šest měsíců (od srpna 2011 do ledna 2012) tuzemský denní tisk

Senátem prošla ve středu 8. února změna ústavy, která zavádí přímou volbu prezidenta. Když server iDnes.cz v prosinci nabídl svým čtenářům testovací hlasování, v němž mohli zvolit z pravděpodobných stranických kandidátů i zástupců lidu, nejvíce hlasů získali premiér úřednické vlády Jan Fischer a podnikatel Tomio Okamura.

Není těžké zjistit, jak vypadá obraz Tomia Okamury na sociálních sítích. Má mnoho zastánců, na Facebooku několik stránek, které podporují jeho kandidaturu na prezidenta, ale nejvíce se o něm mluví v souvislosti s ochotou vyjadřovat se k velmi širokému záběru témat. Uživatelé Twitteru již definovali hned dvě verze tzv. „Okamurovy břitvy“, které reflektují právě častý výskyt v médích.

V Newton Media nás ale zaujala možnost podívat se na potenciálního prezidentského kandidáta z pohledu novinářů. Jaká je vyváženost zpravodajství? Kdo o Okamurovi píše nejčastěji? Jsou zprávy neutrální? Do mediálního archivu jsme se podívali na posledních 6 měsíců života Tomia Okamury očima celostátních deníků.

Od začátku srpna 2011 do konce ledna 2012 bylo jméno Tomia Okamury zmíněno v tisku celkem 172x. Nejčastěji se objevovalo v Mladé frontě Dnes (50 zmínek), Právu (35 zmínek) a Blesku (23 zmínek).

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Během srpna a září ve většině případů vystupoval Tomio Okamura jako tiskový mluvčí a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Jeho komentáře doplňovaly články týkající se cestovního ruchu, zahraničních zájezdů, ale také nehody českého autobusu v Řecku. Regionální mutace MF Dnes informovala o jeho zábavném pořadu Všude dobře, tak co doma, který v té době mířil do Sušice. Zasedl také v porotě soutěže Jak šmakuje Moravskoslezsko.

Lidovým novinám se v rámci článku o luxusních vozech vyznal z lásky ke značce Aston Martin jako hrdý majitel Aston Martin Vantage V8. Na konci září se zúčastnil ošetřování dřevěné Rozhledny na Lopeníku a společně se starostou místní obce natíral dřevo býčí krví, náhradou za moderní metody prezervace.

V říjnu se mezi články o cestovním ruchu začala řešit i možná kandidatura Tomia Okamury v senátorských volbách. Pro MF Dnes se vyjádřil, že o vstupu do politiky zatím neuvažuje. Mladá Fronta Dnes také v článku o obchodech se zahraničními potravinami pochválila jeho pražskou prodejnu s japonským jídlem.

Listopad ukázal Okamuru jako autora realizovaného nápadu Jak chutná Mladoboleslavsko - soutěže o nejlepší regionální recept, a byla zmíněna jeho investorská účast v pořadu Den D. Častým tématem za AČCKA byl úpadek CK West Holiday.

Prosinec přinesl již zmíněné hlasování na zkoušku serveru iDnes a s ním i podstatné navýšení článků, ve kterých je Tomio Okamura zmiňován v souvislosti s přímou volbou. V nastalém zájmu se vyjádřil, že kandidaturu nevylučuje, protože by to pro něj byla velká čest, i když kolem sebe vidí lepší kandidáty. Právo informovalo, že lidovci Okamuru oslovili pro senátorský post.

Začátek nového roku pak už byl plně v tónu Tomia Okamury jako potenciálního kandidáta na prezidentský post. Podle šéfa klubu ČSSD Petra Víchy mohlo jeho jméno ohrozit podporu senátorů pro změnu ústavy. Podnikatel znovu opakuje, že zatím kandidaturu nezvažuje a pokud by k tomu došlo, nejdříve by si nechal prověřit podporu v senátních nebo jiných volbách. Podle sázkové kanceláře Fortuna jsou jeho šance na prezidentský post 35:1.

Jedenáctého ledna se objevují zároveň dvě zprávy. Hlavním tématem je Tomio Okamura jako budoucí spolumoderátor pořadu Dobrý večer, Česko! na TV Barrandov. Překvapivě pouze MF Dnes pak krátce informuje o kontextově zajímavém faktu, že Okamura skončil ve funkci mluvčího AČCKA. „Rád bych se nyní ještě aktivněji koncentroval na řešení celospolečensky palčivých témat.“

Následující dny jsou téměř zcela v režii Blesku. Můžeme si přečíst o plánovaném bydlení podnikatele v novém domě, který má vzniknout na „nejdražším pozemku v celém Česku, ve svahu na Břevnově“. V Bojkovicích pálí svoji první slivovici a přemýšlí o jejím názvu (Tomiovice nebo Okamurovice). Je nám představena nová potenciální „první dáma“, studentka VŠE Monika Talašová, která prý musela nesmělého Okamuru „sbalit sama“.

V druhé polovině ledna téměř všechny deníky informují o nehodě na D1, při které Tomio Okamura s novou přítelkyní na sněhu ve smyku narazil do svodidel a svůj Aston Martin tak zničil. Všechny zprávy o této nehodě jsou podány neutrálně, jako nezaviněná nehoda způsobená náledím. Okamura také vypovídá smlouvu s TV Barrandov kvůli neshodám s managementem ohledně dramaturgie pořadu Dobrý večer, Česko! Jeho roli přebírá Alexander Hemala.

Novináři se v případě sentimentu ve vybraných měsících snažili o vyvážené zpravodajství, ze všech 172 článků jsme celých 138 vyhodnotili jako neutrální. Pouze 10 článků mělo negativní vyznění, většinou mluvily o nevhodnosti Tomia Okamury pro prezidentský post.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Tomio Okamura se nicméně nezúčastnil v posledních šesti měsících žádné výrazně negativní kauzy. Má pověst úspěšného podnikatele, který vybudoval své jmění z ničeho. Luxusní vůz Aston Martin pro něj není výstřelkem zbohatlíka, obdivuje špičkovou práci a tradici této značky a v případě své lednové nehody staví auto do pozice zachránce svého života. I jeho současný vztah s dvacetiletou studentkou Monikou Talašovou je vyobrazen jako romantické setkání plachého muže a inteligentní a krásné mladé dámy.

Velmi dobře si uvědomuje sílu médií a potřebu být vidět. Nikdy neodmítne rozhovor, pro novináře je vždy dostupný. Hlavně tato vlastnost ho dostala do povědomí veřejnosti a vysadila ho na post potenciálního kandidáta na prezidenta. Na druhou stranu je to tato vlastnost, která ho naopak v očích mnoha sráží na pouhou „mluvící hlavu“. Objíždí republiku se svojí talkshow, je aktivním bloggerem a nově i videobloggerem, vyjadřuje se k tématům, které veřejnost zajímají a již stihl vydat dvě knihy (osobní příběh a názory na současnou společnost).

Jeho reálné politické schopnosti ale doopravdy prověří až případná účast v senátních volbách, kde může uspět. V případě kandidatury na prezidenta jsou ale v tuto chvíli jeho šance mnohem menší.

Autorka pracuje jako konzultantka pro sociální média v Newton Media