Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Předplatné Piano zveřejnilo výsledky

Tomáš Bella

Otcem systému Piano Media je Tomáš Bella, nyní zástupce šéfredaktora deníku Sme

Slovenský systém zpoplatnění internetového obsahu Piano vybral za tři roky fungování - od jara 2011 - na předplatném 1,1 milionu eur (30 milionů Kč), tedy v průměru zhruba 30.600 eur (840.000 Kč) měsíčně, z toho média dostala 771.520 eur (přes 21 milionů Kč). Provozovatel systému si totiž nechává 30 % předplatného, zbytek si rozdělí zapojené portály.

Zisk z projektu Piano představuje pro vydavatele slovenského tisku jen malou část příjmů. Podle údajů agentury TNS Slovakia hodnota otištěné reklamy v novinách bez zohlednění případných slev a bonusů loni dosáhla 83,5 milionu eur.

Provozovatel systému Piano uvedl, že za uplynulé tři roky zaznamenal dohromady více než 51.600 zákazníků. Hranici 20.000 aktivních uživatelů překonalo Piano na pětimilionovém Slovensku letos v březnu, kdy se v zemi konaly prezidentské volby. Například měsíční předplatné pro všechny portály zapojené do Piana přijde na 3,90 eura.

Tři roky Piana

Vydavatelé se do systému Piano původně zapojili v očekávání, že získají nový zdroj financování, protože příjmy z inzerce na webu médiím na zvyšování kvality obsahu prý nepostačovaly. V uplynulých měsících několik slovenských medií z Piana ovšem vystoupilo. Tento krok média vesměs odůvodnila tím, že výnos ze společného předplatného za přístup k zpoplatněnému obsahu internetových portálů představoval jen malou část jejich příjmů a že Piano tlumilo návštěvnost internetových stránek.

List Hospodárske noviny minulý týden rozběhl vlastní systém zpoplatnění části internetového obsahu. Deník Pravda po vystoupení z Piana zase celý svůj obsah na svém portálu zpřístupnil bezplatně.

Piano kromě Slovenska provozuje národní systémy ve Slovinsku a Polsku a také několik individuálních řešení, třeba elektronické předplatné amerického časopisu Newsweek.