Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Předseda Rady ČT: stížností na televizi nepřibývá

„Co se zvyšuje, je počet opakovaných stížností,“ uvedl Jaroslav Dědič před poslanci.

Jaroslav Dědič. Foto: Ivana Dvorská

Jaroslav Dědič. Foto: Ivana Dvorská

Počet občanů nespokojených s Českou televizí neroste, stoupá míra nespokojenost kritiků. Vyplývá to ze slov předsedy Rady České televize Jaroslava Dědiče, která činnost i hospodaření veřejnoprávní instituce v zastoupení veřejnosti kontroluje. Dědič tak dnes odpoledne odpovídal členům poslaneckého volebního výboru, který má mediální problematiku v gesci.

Poslanci si ho pozvali poté, co na minulé schůzi vyslechli kritiku vedoucího fanklubu Tomia Okamury, nedávného jihomoravského kandidáta Okamurova hnutí Úsvit přímé demokracie a nyní organizátora petice proti ČT Lubomíra Španěla ze Šardic – ten před poslanci 24. února tvrdil, že s kvalitou vysílání televize, na níž přispívají, je nespokojena „značná část veřejnosti“ a že „veřejnost se o České televizi baví jako o prohnilé žumpě“.

Organizátor petice Lubomír Španěl na volebním výboru 24. února 2015

Organizátor petice Lubomír Španěl (vlevo) na volebním výboru 24. února 2015

„Počet stížností nepřibývá. Co se zvyšuje, je počet opakovaných stížností konkrétních stěžovatelů, zejména ohledně ukrajinské krize,“ uvedl dnes Jaroslav Dědič. „Za minulý rok do konce tohoto měsíce přišlo řádově 230 stížností,“ předeslal předseda Rady ČT. Za rok 2013 se přitom rada zabývala 348 stížnostmi.

„Česká televize je pod tolika kontrolami vnitřními a vnějšími, že z mého pohledu novináře se může stát až příliš opatrná,“ připomněl také existenci Kodexu České televize či dohled „velké“ rady pro vysílání.

„Skutečně 95 % stížností se týká zpravodajství, publicistiky a záležitostí souvisejících s kontinuálním vysíláním [ČT24 - pozn. red.]. Je to paradox, protože je to jedna pětina vysílání televize a co se týče rozpočtu, ještě méně,“ přiblížil Dědič později v debatě.

„Stranická placka na klopě“

Místopředseda výboru za ČSSD, poslanec Vítězslav Jandák v diskusi prohlásil, že diváci očekávají „na člověka objektivního“ a že na zpravodajství veřejnoprávní televize „spoustě lidí vadí, že vidí na spousta moderátorech a redaktorech jejich stranickou placku, kterou mají na klopě“. Zajímalo ho proto, zda v ČT existuje „moment výchovy k objektivitě a nestrannosti“.

„Průzkum, jak se kdo tváří, jsme ještě nedělali,“ reagoval s nadsázkou Dědič. Souhlasil nicméně s výtkou bývalého rozhlasového radního Štěpána Kotrby z diskuse, kterou poslanci otevřeli přítomné veřejnosti, že České televizi chybí vlastní analytické oddělení. „Naráží to na to, rada nemá svůj vlastní rozpočet. Je závislá na rozpočtu České televize,“ řekl Dědič.

Ohledně dalších informací o stížnostech diváků poslance opakovaně odkázal na pravidené výroční zprávy České televize, respektive na čtvrtletní zprávy o obsahu, tonalitě a tematickém záběru zpravodajství, vypracovávané externími subjekty.

Bod ohledně informace o stížnostech na Českou televizi pak poslanci uzavřeli bez usnesení.