Předsedou Rady ČT byl zvolen Pavel Matocha

Pavel Matocha byl jediný kandidát. Novými místopředsedy se stali Jiří Šlégr a Pavel Kysilka.

Pavel Matocha. Foto: Vojta Herout

Pavel Matocha. Foto: Vojta Herout

Novým předsedou Rady České televize byl na dnešní schůzi kontrolního orgánu veřejnoprávní instituce zvolen Pavel Matocha. Navrhl ho místopředseda Daniel Váňa. Rada ČT má 15 členů, Matocha v tajné volbě dostal 11 hlasů, jeden lístek byl ve volbě odevzdán jako neoznačený, tři radní se z volby omluvil. Volby se nezúčastnil radní Zdeněk Šarapatka, který prohlásil, že Matocha je pro něj jako kandidát „morálně nezpůsobilý“. Bývalý předseda Rady ČT René Kühn a radní Jaroslav Maxmilián Kašparů byli z dnešní schůze omluveni.

Schůze radních pokračovala volbou místopředsedů. Matocha, který byl dosud místopředsedou, za sebe navrhl ekonoma Pavla Kysilku. Další místopředsednický post byl volný poté, co v listopadu spolu s předsedou rady Kühnem rezignoval místopředseda Jaroslav Dědič. Martin Doktor dnes navrhl Jiřího Šlégra, bývalého hokejistu a vítěze z Nagana. Z 12 hlasů bylo pro Šlégra devět, pro Kysilku sedm, oba tedy byli zvoleni. I této volby se Šarapatka rozhodl nezúčastnit, vadí mu, že oba navržení nedávno zvedli ruku pro odvolání předchozí dozorčí komise, přičemž podle něj není jasné, zda odvolání proběhlo podle zákona. Třetím místopředsedou zůstává Daniel Váňa.

Matochu do rady zvolila poslanecká sněmovna letos v květnu. Jako novinář píše pro web Česká pozice a pro Lidové noviny, které jsou součástí mediální skupiny Mafra patřící do holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předtím byl 12 let redaktorem týdeníku Euro. Je předsedou Pražské šachové společnosti, která pořádá významné šachové zápasy a turnaje v Česku. Kysilku a Šlégra poslanci do rady zvolili v březnu.

Nové vedení Rady České televize

  • předseda: Pavel Matocha
  • místopředsedové: Jiří Šlégr, Pavel Kysilka, Daniel Váňa

Vedení ČT po dohodě s radou podle Matochy „připravuje rozsáhlý hloubkový audit nákladů, který by v příštím roce by měla provést renomovaná auditorská firma“. Nově zvolený předseda rady také připomněl, že se povedlo zvolit novou dozorčí komisi, tedy pět osobností, „které nikdo nezpochybňuje a všichni respektují“. Narozdíl od loňska se podle Matochy radě povede aktualizovat dlouhodobé plány rozvoje ČT a také dnes schválí její rozpočet na další rok ještě před koncem aktuálního roku, aby tak měla „čistý stůl“. Rovněž poděkoval kolegům, zaměstnancům České televize a doufá, že činnost radních pomůže posílit kredibilitu média veřejné služby i u těch diváků, jejíž důvěru ztratilo.

Radní Šarapatka na začátku zasedání kritizoval Matochu, že volebnímu výboru, který má v gesci mediální problematiku, nedávno vedení rady odpovědělo na dopis předsedy výboru Stanislava Berkovce (ANO), aniž o obsahu odpovědi byli zpraveni všichni ostatní radní. O korespondenci mezi televizní radou a sněmovním tělesem se mluvilo na nedávné schůzi výboru. „Je to flagrantní porušení principu spolupráce v Radě ČT,“ zhodnotil Šarapatka.