Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Předsedou Rady ČT hladce zvolen dramatik Milan Uhde

Čerstvý pětasedmdesátník, v politice před časem spjatý s ODS, byl jediným kandidátem.

Novým předsedou Rady České televize její členové na dva roky zvolili dramatika a bývalého ministra kultury Milana Uhdeho (75). Při volbě dostal 12 hlasů z 15. Byl jediným kandidátem.

Uhde radu povede po Jiřím Baumrukovi, kterému v červnu skončil mandát a poslanci jej do ní znovu nezvolili.

Uhdeho mandát začíná zítra 11. srpna, trvat bude dva roky. Místopředsedy rady jsou Dana Eklová (Makrlíková), Jiří Kratochvíl a Jaroslav Dědič.

„Za ty tři roky jsem razil kritický vztah zejména ke kvalitě vysílání České televize,“ řekl po volbě Uhde. Chce v tom prý i nadále pokračovat. „Já si myslím, že zde začíná určitá změna,“ řekl. Rada ČT podle něj bude kritická ve všech směrech.

Milan Uhde se narodil 28. července 1936 v Brně, v rodině právníka a advokátky. V roce 1958 absolvoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity (obor čeština a ruština). Uhde napsal celkem asi 30 her a dramatizací a asi 20 her pro divadlo jednoho herce.

Během 70. let upadl v nemilost komunistického režimu a nakonec se ocitl na seznamu zakázaných autorů, patřil také mezi první signatáře Charty 77.

Od června 1990 byl ministrem kultury. Po dvou letech usedl do křesla předsedy České národní rady a se vznikem České republiky se stal předsedou Poslanecké sněmovny, za ODS. Funkci vykonával až do června 1996, poslancem byl šest let, do roku 1998.

Od roku 1991 byl členem ODS, stranu opustil v lednu 1998 a přihlásil se k tehdy nově vznikající Unii svobody, v níž ale pobyl jen krátce. Politiku definitivně opustil v roce 1999.

Členem Rady ČT se stal v roce 2008. Předtím působil například jako člen Rady Českého rozhlasu, kde byl dokonce místopředsedou.