Předsedou Rady ČT zvolen Dědič

Novým místopředsedou bude Richard Hindls. Druhého místopředsedu radní zatím nezvolili.

Jaroslav Dědič. Foto: Ivana Dvorská

Jaroslav Dědič. Foto: Ivana Dvorská

Předsedou Rady České televize byl zvolen Jaroslav Dědič, jeden ze dvou jejích místopředsedů, v minulosti redaktor ČT či mluvčí ministerstva financí za Bohuslava Sobotky. Dostal 14 hlasů z 15 odevzdaných.

Byl jediným kandidátem, navrhl ho radní Jiří Kratochvíl. „Řadu měsíců tady zaskakoval na předsedu,“ zdůvodnil Kratochvíl nominaci. Dědič sám v krátkém proslovu před volbou řekl, že se nominaci bránil ze dvou důvodů - jednak mu za rok končí šestiletý mandát člena televizní rady (zvolen byl v květnu 2009), čili hrozí, že nebude předsedou na celé období dvou let, na něž se standardně volí, jednak je v radě podle něj řada zkušenějších.

„Vnímám to jako čistou kontinuitu v administrativě, kterou jsme po odchodu pana Uhdeho [předchozího předsedy rady, jemuž v březnu skončil mandát a neobhájil ho - pozn. red.] s panem kolegou Kühnem převzali,“ zmínil se o druhém místopředsedovi Reném Kühnovi. Svou roli předsedy rady hodlá Dědič pojmout „čistě organizačně, administrativně“. Brzy čeká Českou televizi složitá debata o financování, připomněl mimo jiné. Nový šéf kontrolního orgánu po volbě slíbil být „pokorným organizátorem a pokorným administrátorem“.

V patnáctičlené televizní radě zasedlo před několika týdny šest nových členů. Ti při prvním zasedání přitom vesměs předeslali, že se o nové funkce ucházet nebudou, odmítla to konkrétně třeba bývalá poslankyně Ivana Levá či dlouholetý manažer Readers‘ Digestu Luboš Beniak. Z déle sloužících avizoval svou ochotu kandidovat na šéfa radní Jan Prokeš, toho ale dnes na předsedu nikdo nenavrhl (ani on sám sebe).

Rada ČT následně vybírala místopředsedy. Dosavadní místopředseda Kühn navrhl jednoho z nových členů Richarda Hindlse, bývalého rektora VŠE. Radní Michal Jankovec navrhl Jiřího Závozdu. Radní Jan Brandejs navrhl Jana Prokeše. Radní Jan Bednář navrhl Luboše Beniaka. Vratislav Dostál navrhl Michaela Hausera.

V prvním kole z 15 odevzdaných a platných lístků dostal Beniak 5, Hauser 3, Hindsl 7, Prokeš 6 a Závozda 6. Do druhého kola volby tedy postoupili Hindls, Prokeš a Závozda. V druhém kole volby pak z 15 lístků dostal Hindls 10 hlasů, Prokeš 5 a Závozda 6. Zvolen tak byl Richard Hindls. Druhého místopředsedu radní dnes nevybrali, pokusí se o to 18. června.