Přes web se vybírá na další český film, crazy komedii Vidět a zemřít od Marka Dobeše

Marek Dobeš chce desetinu z třímilionového rozpočtu svého filmu vybrat od lidí přes internet

Marek Dobeš chce desetinu z třímilionového rozpočtu svého filmu vybrat od lidí přes internet

Drobné příspěvky od fanoušků přes internet mají pomoci vzniknout dalšímu filmovému projektu v Česku. Režisér filmů Choking Hazard a Byl jsem mladistvým intelektuálem a scénárista seriálu Místo nahoře Marek Dobeš vybírá na chystanou crazy komedii Vidět a zemřít 300.000 Kč, a to prostřednictvím webu Startovač.cz, který názvem odkazuje ke svému americkému předobrazu Kickstarter.com.

„Vybíráme 10 procent stropní částky nutné k realizaci filmu. Zbytek hodláme zafinancovat product placementem, vkladem společnosti Alfedus a koprodukčních partnerů. Když se připojí i televize, bránit se nebudeme, ale tvůrčí kompromisy nebudou tolerovány,“ informuje Dobeš.

Dobeš říká, že kvůli vybranému žánru se rozhodli obrátit právě na fanoušky, nepředpokládá, že by na takovou crazy komedii přispěl státní kinematografický fond. Podporovatelům nabízejí za odstupňované částky legální stažení filmu v HD, blu-ray nosič se snímkem, místo v titulcích, spoluproducentství či možnost zahrát postavu Karla Schwarzenberga či Nastěnky.

Metodou crowdfundingumohou lidé podpořit také film Krásno Ondřeje Sokola, do jeho propagace se zapojil populární filmový web ČSFD.cz. Crowdfundingový server Hithit.cz, další česká obdoba Kickstarteru, už pomohl vybrat na několik nových desek.

Startovač.cz už zprostředkoval přes 65.000 Kč na natáčení klipu skupiny A Banquet v Anglii. Vybírá se přes něj také na komiks Mikuláše Podprockého či knihu Patricka Zandla. Podobně už Miloš Čermák s Milošem Gašparcem dostali na Hithitu víc než požadovaných 80.000 Kč na sebranou knihu webových povídek.