Při nákupu reklamy si v Česku budou konkurovat už jen tři seskupení

GroupM, současná jednička mezi mediálními agenturami na zdejším trhu, může být brzy na chvostu: za sítí Publicis Omnicom a skupinou kolem Médey.

Šéf Publicisu Maurice Levy (vlevo) a Omnicomu John Wren při tiskové konferenci v Paříži. Foto: Profimedia.cz

Šéf Publicisu Maurice Levy (vlevo) a Omnicomu John Wren v Paříži loni v létě, při ohlášení fúze. Foto: Profimedia.cz, AFP

Ještě koncem letních prázdnin loňského roku 2013 působilo na českém trhu šest konkurujících si nákupních seskupení mediálních agentur: WPP, Omnicom, Havas s Médeou, Publicis, IPG a Aegis.

SKUPINY MEDIÁLNÍCH AGENTUR V ČR ZA ROK 2012
pořadí skupina podíl agentury tvořící skupinu
1 GroupM/WPP 31,5% MediaCom, Mediaedge:cia, Mindshare, Maxus
2 Omnicom 21% OMD, PHD, Attention!Media
3 Médea/Havas 20,5% Médea, Havas Media Czech Republic
4 Publicis 14% Starcom MediaVest, ZenithOptimedia
5 IPG 7% Universal McCann, Initiative
6 Aegis 6% Carat, Vizeum
Zaokrouhleno na poloviny procent. Zdroj: RECMA

Největší agenturou přitom nadále byla Médea Jaromíra Soukupa, jako jediná nevlastněná zahraniční sítí. Médea tu nicméně spolupracuje s Havasem, společně s ním Soukup jako fyzická osoba založil tuzemskou agenturu Havas Media Czech Republic.

MEDIÁLNÍ AGENTURY V ČR ZA ROK 2012
pořadí agentura podíl síť
1 Médea 15,9% nezávislá/Havas Media Group (Havas)
2 OMD 12,6% Omnicom Media Group (Omnicom)
3 MediaCom 12,1% GroupM (WPP)
4 Mediaedge:cia 9,5% GroupM (WPP)
5 Starcom MediaVest 8,1% Publicis Media (Publicis)
6 PHD 6,6% Omnicom Media Group (Omnicom)
6 Mindshare 6,6% GroupM (WPP)
8 ZenithOptimedia 6,1% Publicis Media (Publicis)
9 Universal McCann 4,9% Mediabrands (IPG)
10 Havas Media 4,6% Havas Media Group (Havas)
10 Carat 4,6% Dentsu Aegis Network (Aegis)
12 Maxus 3,3% GroupM (WPP)
13 Initiative 1,9% Mediabrands (IPG)
14 Attention!Media 1,5% Omnicom Media Group (Omnicom)
14 Vizeum 1,5% Dentsu Aegis Network (Aegis)
Zdroj: RECMA

V létě 2013 bylo ohlášeno budoucí spojení seskupení Publicis a Omnicom, čímž má vzniknout celosvětová reklamní jednička, větší než dosud vedoucí WPP. Znamenalo by to změnu v žebříčku taky v Česku, i tady by dosavadní jedničku WPP v objemu předčila nová, robustnější skupina Publicis Omnicom. Aspoň podle dat Recma za rok 2012, nejčerstvějších, která jsou dosud k dispozici (data za předchozí rok mají být standardně až v půli letoška).

A před pár dny Médea oznámila, že bude spolupracovat s agenturami Universal McCann a Initiative Media ze skupiny IPG.

Nejmenším hráčem v rámci mediálních agentur zůstává Aegis, který se bude muset buď začlenit, nejlíp právě k nově zformovanému seskupení Médey/Havasu s IPG, anebo si tu nechat jen poštovní schránku. Se svým potenciálním 6% podílem bude totiž jeho fungování v úloze solitérního hráče extrémně náročné.

Když si to shrneme, dojdeme k tomu, že letos na českém trhu zůstanou reálně jen tři konkurenční seskupení. Zajímavé je přitom sledovat vývoj postavení skupiny WPP. Ta může za pouhý rok ztratit pozici jedničky a skončit na chvostu.

Seskupení mediálních agentur k 30. 6. 2013

Seskupení mediálních agentur k dnešku

Odhad seskupení mediálních agentur k 30. 6. 2014

Co to přinese trhu? Mediální agentury budou šetřit a někteří jejich současní zaměstnanci si budou muset hledat novou práci - to platí pro všechny úrovně. Klienti si možná pomyslí, že jim to přinese další snížení cen reklamy. V tomto směru jsem skeptický. Hlavní motivací agentur je vrátit se - nebo aspoň přiblížit se - k historickým ziskovým maržím. A jestli bude cena nižší i pro klienta, bude se to dít selektivně a primárně na úkor média, jehož reklamní prostor se bude nakupovat.

Média budou ještě víc tlačena ke zdi. A to nejen z obchodního hlediska. Ze šesti největších inzertních klientů budou mít už jen tři. A to mediální agentury v některých případech přinášejí drtivou většinu příjmů z reklamy (jen zanedbatelnou část v těchto případech tvoří příjmy od přímých klientů).

Klient-zadavatel bude mít prostor pro krátkodobé zlevnění reklamy, ale priorita otázek na kvalitu a celkovou efektivitu v médiích bude spíš klesat.

Reklamní prostor se stane ještě vzácnější komoditou, než jakou je dnes.