V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Při placení v e-shopech stále vede dobírka, ale ustupuje. Rostou platby kartou

Kartou přes internet už Češi platí více než pětinu objednávek v e-shopech. Meziročně začali zákazníci v českých e-shopech nejvíc platit kartou za zboží z kategorie zdraví (nárůst na 25 %), za kosmetiku (na 20 %), za drobné doplňky do domácnosti (na 19 %) či za hračky pro děti (na 12 %). Celkově vzrostla platba kartou online v e-shopech na 22 %. Podíly jednotlivých plateb napříč celým online trhem vycházejí každoročně z agregovaných dat cenového srovnávače Heureka a z dat největších online hráčů na trhu.

„V platbách online roste podíl zboží s nižší hodnotou, které jsme začali platit online kartou. Typicky je to třeba drogerie, kosmetika, zdraví, zkrátka zboží nižší hodnoty, které však nakupujeme častěji,“ sdělil Tomáš Braverman, ředitel Heureky. „Zákazníci také stále častěji využívají možnost si v oblíbených e-shopech údaje o platební kartě uložit, takže další nákup už mohou zaplatit na jedno kliknutí,“ dodal k dalšímu trendu. Typickým sortimentem pro opakované nákupy a platby uloženou kartou je tak právě třeba kosmetika, drogerie či krmivo pro zvířata.

„Dobírka si stále drží mezi platebními metodami v e-shopech prvenství, i když už několik let její obliba klesá. Její aktuální podíl klesl pod třetinu na 32 %,“ uvedl Braverman. Zároveň předpověděl, že i když pro určitou část zákazníků zůstane platba na dobírku vždy tou první volbou, bude její obliba ještě ustupovat. Že se dobírka drží stále na vrcholu platebních metod, je zapříčiněno i samotným nastavením e-shopů. Mnoho z nich platbu kartou online ani nenabízí. Svůj stabilní podíl si drží české specifikum, a to platba na odběrném místě. Jedná se o platbu jak kartou nebo hotově, avšak až v okamžiku, kdy má zákazník balíček v ruce.

Žebříček způsobů platby podle počtu objednávek

způsob platby 2017 2018 meziročně
Dobírka 34 % 32 % -2 %
Platba při převzetí 30 % 30 % 0 %
Online platba kartou 18 % 22 % 4 %
Bankovní převod 8 % 7 % -1 %
Platební tlačítko (rychlý bankovní převod) 6 % 5 % -1 %
PayPal a Jiné 2 % 2 % -
Splátky 2 % 2 % -

Zdroj: Heureka

Žebříček způsobů platby podle objemu plateb

Způsob platby 2017 2018 meziročně
Dobírka 35 % 32 % -3 %
Platba při převzetí 28 % 29 % 1 %
Online platba kartou 17 % 20 % 3 %
Bankovní převod 11 % 10 % -1 %
Platební tlačítko (rychlý bankovní převod) 5 % 5 % -
PayPal a Jiné 2 % 2 % -
Splátky 2 % 2 % -

Zdroj: Heureka