V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Přichází Uniqway, carsharing pro studenty. Se Škodovkou ho vyvinuli studenti

Služba Uniqway nabízí vozidla značky Škoda

Služba Uniqway nabízí vozidla Škoda Fabia přímo od automobilky

V Praze odstartoval nový carsharing automobilky Škoda Auto a jejího inovačního centra Škoda Auto DigiLab, který však vyvíjeli studenti tří pražských univerzit – Českého vysokého učení technického, České zemědělské univerzity a Vysoké školy ekonomické. V rámci projektu Uniqway měli studenti za úkol přijít s komplexní mobilní službou, kterou automobilka financovala. Studentům k tomu poskytla i mentory, a vozy Škoda Fabia.

Služba Uniqway je v současnosti dostupná pouze pedagogům a studentům zmíněných tří univerzit, Škoda Auto ale pracuje také s možností, že se rozšíří i do dalších vysokých škol. „Nápad vznikl na schůzce s rektory tří pražských univerzit. Chápeme mobilitu budoucnosti jako cílenou službu a chceme akademickou komunitu touto platformou pro sdílení vozidel podpořit,“ podotkl Luboš Vlček, vedoucí Škoda Auto ČR.

Studenti pro Uniqway vyvinuli web a také mobilní aplikaci, přes které si mohou lidé vyhledat a pronajmout volná vozidla, která jsou k dispozici na vyhrazených parkovacích místech v různých částech města. Základní sazba pronájmů vozů se skládá z kombinace využitého času a najetých kilometrů, tedy 29 Kč za hodinu a 4,90 za kilometr. Za lepších podmínek mají být k dispozici delší zápůjčky pro účely dlouhých jízd či výletů. Služba vyžaduje mezinárodní kartu ISIC, kterou může disponovat každý student. 

Kromě vyhledávání volných vozidel nabízí aplikace také přehled technických specifikací vozu nebo stav nádrže

Kromě vyhledávání volných vozidel nabízí aplikace také přehled technických specifikací vozu nebo stav nádrže

Aplikace nabízí i zobrazení technických specifikací vybraného vozidla nebo stav nádrže. V současnosti je však dostupná pouze pro uživatele zařízení s platformou Android, na verzi pro iOS se teprve pracuje.