Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Přichází zaměstnanecká karta Benefitka pro volný čas i stravenky

Karta Benefitka se dá použít při kontaktní i bezkontaktní platbě

Karta Benefitka se dá použít při kontaktní i bezkontaktní platbě

Do segmentu zaměstnaneckých výhod vstupuje nová platební karta Benefitka, která slučuje volnočasové benefity i elektronické stravenky. Na trh ji uvádí firma SatisPoll, kterou provozuje mezinárodní Neeco Group. Benefitka má zatím 10 klientů ze strany firem, do konce roku její tvůrci předpokládají 7.000 vydaných karet.

Vzhled nové karty zaměstnaneckých výhod Benefitky

Vzhled nové karty zaměstnaneckých výhod Benefitky

Podstatou fungování karty Benefitka je její vnitřní rozdělení na dvě aktivní peněženky - jedna pro volnočasové benefity, druhá pro stravenky. Peněženky spravuje zaměstnavatel, který je dobíjí. V případě platby pak karta sama pozná, zda má strhnout částku z peněženky na volnočasové benefity nebo ze stravenek. Platba není limitovaná částkou, jako někdy v případě, kdy prodejna nebo restaurace neakceptuje například více než pět stravenek. „Limitovaná je karta pouze kreditem, který je na ní zaměstnavatelem dobitý. Pokud má tedy zaměstnanec - zákazník na kartě třeba řádově tisíce, může s benefity libovolně nakládat,“ uvedl Petr Skoč, obchodní ředitel Benefitky.

Nová karta nemá danou expiraci, je ohraničená maximálním limitem nabití ve výši 350.000 Kč, pro volnočasové benefity i stravenky zvlášť. Co se týká stravenek, výše jedné je pro letošní rok ze zákona dána na 109 Kč. Kromě zaměstnaneckých benefitů ale Benefitka nefunguje jako standardní kreditní karta, není na ní tedy ještě třetí peněženka, která by spravovala ostatní příjmy zaměstnance.

Restaurace bez provize

„Benefitku jsme vyvíjeli dva roky, troufáme si říct, že přinese revoluci na trhu zaměstnaneckých benefitů. I když samozřejmě počítáme s tím, že bude ještě nějakou dobu trvat, než se posune myšlení lidí od klasické podoby benefitů k naší kartě,“ uvedl Daniel Kris, který je ředitelem projektu Benefitka. „Za výhodu naší Benefitky považujeme fakt, že se s ní dá platit všude, kde jsou platební terminály. Zaměstnanci tak nemusí řešit, zda se zrovna jedná o místo, které by akceptovalo nebo neakceptovalo stravenky nebo jiné poukázky,“ sdělil Kris. 

„Proti stravenkám nejvíce brojí restaurace a obecně segment gastronomie, protože za jejich přijímání musí platit provize a mají práci s administrativou. Tyto povinnosti pro ně Benefitka odbourává,“ vysvětlil Skoč. Provozovatel Benefitky SatisPoll je místo provizí od příjemců financován provizemi od zaměstnavatelů. „Provize se pohybují do 7 %,“ dodal obchodní ředitel Benefitky. 

Na místním trhu využívá zaměstnaneckých benefitů v podobě stravenek a nebo volnočasových poukazů 1,2 milionu lidí. Vedení projektu Benefitka má v plánu do roku 2019 získat 100.000 uživatelů v Česku. V roce 2018 by firma chtěla vstoupit na slovenský trh, v roce 2019 na trhy dalších států Evropské unie.

Plastovou kartu ActivePass pouze s volnočasovými benefity od letošního září provozuje v Česku také firma Sodexo. Na obdobné bázi především na sportovní aktivity funguje jako zaměstnanecký benefit také karta MultiSport. Plastovou bezkontaktní kartu Ticket Restaurant nabízí také firma Edenred. Elektronickou stravenku s podobou kreditní karty na trh přivedl také miliardář Pavol Krúpa pod svou skupinou Arca Capital, pojmenoval jí Gusto Karta. S papírovými stravenkami na trh letos vstoupil Lidl, jeho poukázky platí ve vlastních prodejnách a v prodejnách Kaufland.