Přikryl z Topfunu šéfem videotéky Banaxi, přešli i další

Banaxi, provozující pro Tesco videotéku Clubcard Kino, začalo pracovat i pro slovenský Orange. Podle nového ředitele Radka Přikryla přibude i zakázka pro čínskou televizi.

Radek Přikryl, ředitel společnosti Banaxi

Radek Přikryl, ředitel společnosti Banaxi

Novým ředitelem společnosti Banaxi, která poskytuje technologie a také obsah pro videoslužby na internetu, se letos v květnu stal Radek Přikryl. Ten do loňského roku působil jako obchodní ředitel české videotéky Topfun, která tento týden oznámila, že končí. Přikryl z Topfun Media loni vystoupil i jako akcionář, 4. září 2014 byl z obchodního rejstříku vymazán jako člen představenstva. Do Banaxi nastoupil v letošním roce nejprve jako konzultant. V managementu firmy jsou také bývalí projektoví manažeři Topfunu Jan LakomýErik Uxa.

Společnost Banaxi má sídlo na Kypru, z velké části ji vlastní skupina amerických investorů. Funguje od roku 2012, kdy začala vyvíjet stejnojmennou technologickou platformu. Kromě kanceláře na Kypru má Banaxi pobočky v Česku, v Německu a kvůli nové zakázce připravuje otevření čínské kanceláře. Patnáctičlenný tým v Česku zabezpečuje hlavní část služeb - technologie, zpracování obsahu i obchodní vztahy. Hlavní jeho zakázkou je od loňského prosince zajištění internetové videotéky Clubcard Kino pro maloobchodní řetězec Tesco.

Banaxi pro Tesco

Banaxi pro Tesco

Tesco od Vánoc 2012 prodává DVD (americká Doba ledová 4, Svěrákovi Tři bratři) a úspěch chce zopakovat s distribucí filmů přes internet. V jeho nabídce je třeba populární americký seriál od Netflixu House of Cards, byť navzdory očekáváním jen první řada, či streaming dvou televizních kanálů. Jak Médiáři letos v únoru řekl Václav Koukolíček z komunikace Teska, Clubcard Kino za první dva měsíce provozu registrovalo řádově tisícovky lidí. Aktuální čísla společnost neuvádí.

Nabídka dětských pořadů videotéky Banaxi

Nabídka dětských pořadů videotéky Banaxi

Koncem května videotéka Banaxi nově nabídla balíček pro děti Dingy Banaxi Kids, který obsahuje stovky pohádek pro nejmenší, třeba Bolek a Lolek nebo Kocour Vavřinec a další.

Videotéka Tesco Clubcard Kino od Banaxi

  • Knihovna: 1300 filmů, seriálů a pořadů 
  • Hlavní lákadla: Hobit, House of Cards, Interstellar
  • Předplatné: 55 Kč za film, 90 Kč za měsíc, dětský balíček 49 Kč na měsíc
  • Digitální neomezená licence na film 14 dnů před vydáním titulu na DVD: kolem 250 Kč (zákazník si může film pustit, kolikrát chce, a také si jej stáhnout ke sledování offline)
  • Dostupné pro: chytré televizory značek Samsung, LG, Philips a Sharp, zařízení s operačním systémem iOS, Android, Windows 8 a všechny PC

Na Slovensko a do Číny

Aktivity Banaxi se rozšiřují i na další trhy. V květnu uzavřela společnost smlouvu o provozování videotéky s mobilním operátorem Orange na Slovensku a chystá se vstoupit také na čínský trh. „Aktuálně připravujeme společný podnik s jednou z největších čínských televizních společností Shanghai Media Group, chystáme nabídky do Brazílie. Banaxi službu plánujeme také pro německý trh a další teritoria. Celkově v našem okolí dokončujeme dohody se šesti dalšími operátory,“ přiblížil plány firmy Radek Přikryl. Spolupráce s některým z mobilních operátorů se podle informací Médiáře rýsuje i na českém trhu.

Obchodní aktivity Banaxi jsou postaveny na úrovni B2B (firmy jako zákazníci) i B2C (koncoví zákazníci). V rámci služeb koncovým zákazníkům provozuje pod vlastním značkou Banaxi službu videopůjčovny jak na webu, tak i pro chytré televizory a telefony. „Pod brandem Banaxi nyní nabízíme služby videa na vyžádání (VOD) v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Například se studiem Warner Bros máme smlouvu na využití jeho knihovny pro 19 zemí Evropy,“ řekl Přikryl. Banaxi má také uzavřené smlouvy na globální úrovni se značkami chytrých televizorů LG, Samsung, Philips a ve spolupráci s Netrange (poskytovatel technologií pro nelineární služby) pokrývá dalších zhruba 40 menších značek televizorů. K tomu připravuje aplikace pro herní konzoly, set-top boxy a další technologie.

„V poslední době hodně diskutujeme s investory, kteří mají zájem o vstup do Banaxi a nám by to pomohlo k rychlejšímu růstu. Takže očekáváme, že se do konce roku významně rozrosteme. Ale závisí to jak na našich připravovaných dohodách s partnery, tak v načasování vstupu investorů,“ prohlásil český šéf Banaxi.

„Netflix přinese osvětu“

Radek Přikryl se v segmentu placených videoslužeb pohybuje téměř deset let a stejně jako ostatní vnímá, že na českém trhu je ochota lidí platit za obsah na internetu oproti jiným zemím nižší. Vinu přikládá zejména české legislativně, která doposud nezatočila s nelegálním obsahem. „Dodnes nechápu, že si na tom nějaký politik neudělá kariéru. Je to jednoduchá matematika, v roce 2004 bylo v České republice 1.500 DVD půjčoven. Každá z nich denně půjčila asi 150 filmů za 50 Kč. Celkově se bavíme o ročním obratu přibližně 4 miliardy korun. Při nákladech cca 2 miliardy by na daních ze zbývajících 2 miliard bylo zhruba 400 milionů Kč,“ představuje si Přikryl.

„DVD půjčovny už ale téměř neexistují a VOD ještě takový obrat nedělá. Všichni znají společného nepřítele - nelegální stahování filmů a seriálů. Nikdo s tím doposud nebyl schopen zatočit. Říkám si, že je zajímavé, že ve státním rozpočtu nikomu nechybí těch zmíněných 400 milionů korun na daních,“ doplňuje Přikryl s tím, že i přes všechny obtíže se VOD a placený obsah v České republice postupně rozjíždí. Podle jeho názoru bude mít na český trh pozitivní dopad příchod americké videopůjčovny Netflix. „Jakmile sem vstoupí, dá běžným uživatelům osvětu a všichni v oboru porostou,“ je přesvědčen šéf Banaxi.